TeknolojiTeknoloji

YouTube’da reklam engelleyici kullananlara kötü haber

YouTube iletişim yöneticisi Christopher Lawton, The Verge’e yaptığı açıklamada, platformun kullanıcıları reklamlara izin vermeye veya YouTube Premium’u denemeye teşvik etmek için “küresel bir çaba başlattığını” söyledi.

YouTube’un engellemesiyle karşılaşırsanız, “YouTube izin verilenler listesine alınmadığı veya reklam engelleyici devre dışı bırakılmadığı sürece video oynatma engellenir” yazan bir bildirim görebilirsiniz. Ayrıca reklamlara izin vermeniz veya YouTube Premium’u denemeniz için bir istem de içeriyor. YouTube’un reklam engelleyicilere ilişkin tutumu hakkında uyarılar alabilirsiniz ancak yine de video izleyebileceksiniz ancak YouTube artık bunları neredeyse her seferinde tamamen engelliyor.

YouTube, haziran ayında reklam engelleyicili kullanıcılar için videoları devre dışı bırakacağını doğrulamıştı ancak Lawton o zamanlar bunu yalnızca “küresel olarak küçük bir deney” olarak tanımlamıştı. Şimdi YouTube bu çabayı genişletti. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, reklam engelleyicileri yüklü olan daha fazla kullanıcı, Android Authority’nin raporlardaki artışı vurgulayan bir gönderisiyle YouTube videolarını izleyemediğini fark etti.

YouTube’da reklam engelleyici kullananlara kötü haber

Lawton, “reklam engelleyicilerin kullanımının” platformun hizmet şartlarını ihlal ettiğini ileri sürüyor ve “reklamların dünya çapında çeşitli içerik oluşturuculardan oluşan ekosistemi desteklediğini ve milyarlarca kişinin YouTube’daki favori içeriklerine erişmesine olanak sağladığını” ekliyor.

YouTube bu yıl reklamların platformunda çalışma biçiminde birkaç değişiklik yaptı. Şirket, mayıs ayında TV uygulamasına atlanamayan 30 saniyelik reklamları ekledi ve daha sonra TV’de daha uzun ancak daha az sıklıkta reklam araları denemeye başladı. YouTube muhtemelen uzun reklam aralarının daha fazla kullanıcıyı reklamsız YouTube Premium aboneliğine kaydolmaya teşvik etmesini umuyordu ancak 2 dolarlık bir fiyat artışı ve daha ucuz olan Premium Lite planının sona ermesi, seçeneği daha az cazip hale getirebilir.


kaynak: teknolojioku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu