OtomobilTeknolojiTeknolojiToyota PriusToyota Prius fiyatToyota Prius ötvToyota Prius özellikToyota Prius satışToyota Prius tanıtıldıToyota Prius türkiye

Yeni Toyota Prius ÖTV Engeliyle Karşılaştı!

Toyota markasının Avrupa’da sevilen modeli Prius, ilk olarak 1997 yılında üretilmeye başlandı. Bugüne kadar 5 milyon adetten fazla satılan dünyanın ilk seri üretim hibrit modeli Prius, 5. nesil hibrit motoruyla bir süredir Avrupa’da satılıyor. Ülkemizde gelme ihtimali bulunan araç için son gelişmeler pekte iç açıcı görünmüyor.

Toyota Prius ÖTV Duvarına Takıldı!

Daha fazla güç ve daha iyi verimlilik sunduğu belirtilen hibrit sistem(PHEV) ile TNGA 2.0 lt motoruyla 148 bg (120 kW) güç üretiyor. Yeni 160 bg’lik (111 kW) elektrik motoruyla birlikte ise toplamda 223 bg (164 kW) güce sahip durumda. Selefine göre 8.8 kWsa’lik batarya yerine 13.6 kWsa batarya kullanılan Prius’ta  batarya, yüksek enerji yoğunluğuna sahip hücreler sayesinde kompakt bir şekilde arka koltukların altına yerleştirilmiş durumda.

Tasarımıyla Red Dot Tasarım Ödülü‘ne layık görülen beşinci nesil Toyota Prius modelinde 2 adet seçeneği bulunuyor. 1.8 litre hibrit ve 2.0 litre benzinli olmak üzere. 1.8 litrelik hibrit sisteme sahip modelde 100 kilometrede ortalama 3.1 litre yakıt tüketimi ile Avrupa’da oldukça fazla tercih ediliyor.

Bilmeyenler için ülkemizde elektrikli araçlardan alınan ÖTV oranı yüksek durumda. 2 lt motora sahip araçlardan %150 ÖTV, 1.8 lt motora sahip araçlardan ise %80 oranında ÖTV alınıyor. Hal böyle olunca yeni Prius’ta ÖTV oranı motor hacminden dolayı %80 yerine %150’ye çıkmış durumda. Bu durumda distribütör firmalar için getirmenin pek bir cazibesi ortada kalmıyor. Bu şartlarda ülkemize gelirse ciddi bir fiyata sahip olması beklenen Toyota Prius, büyük ihtimalle satışa sunulmayacaktır.


kaynak: teknoburada.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu