TeknolojiTeknoloji

Sony’nin tasarladığı yapay zeka Gran Turismo’da rakip tanımıyor!

2 Kasım Çarşamba gecesi saat 02.00’de yayınlanan GT7 Spec II Güncellemesi (Yama Güncellemesi 1.40) kapsamında tüm PlayStation 5 kullanıcılarına sunuldu.

Sophy sistemine ilk bakışımızı Şubat 2022’de atmıştık. O noktada bile sistem zaten profesyonel Gran Turismo oyuncularını kolayca geride bırakıyordu.

Sistemin geçtiğimiz şubat ayındaki halka açık betasında, “Gran Turismo Sophy Birlikte Yarış” etkinliğinde yapay zekanın oyunun kullanıcı tabanının küçük bir alt kümesine karşı yarıştığı görüldü. Oyunda yeterince ilerleme kaydetmiş olan oyunculara, sınırlı sayıda parkurda yapay zeka kontrollü dört rakiple karşılaşacakları özel yarışa erişim hakkı verildi.

Sony’nin tasarladığı yapay zeka Gran Turismo’da rakip tanımıyor!

Sony AI COO’su Michael Spranger, şubat ayında: “Yarışçılar arasındaki fark, aslında pistteki diğer arabalara karşı sahip olduğunuz güçtür. Farklı performans düzeyleriniz var. Başlangıç seviyesinde çok daha güçlü bir aracınız var; hala aynı sınıftasınız ama rakiplerinizden çok daha hızlısınız.” Oyuncular yarış turlarında ilerledikçe ve Sophy giderek daha yetenekli araçlara erişim kazandıkça bu avantaj azalıyor. Eylül ayında Sophy drift yapmayı bile öğrendi.

Çarşamba günkü duyuruyla birlikte Sophy’nin pilotluk yapabileceği araç sayısı, beta etkinliği sırasında mevcut olan dört modelden dokuz benzersiz pistte 340 araca yükseldi. Sony’ye göre bu, Sophy’nin oynanabilir oyun içi modellerin %95’ini kullanabileceği ve oyuncunun garajında mevcut olana göre yarış için arabasını seçeceği anlamına geliyor.


kaynak: teknolojioku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu