Builder

Scarlett Johansson, sesini kullanan yapay zeka şirketine yasal işlem başlattı

Scarlett Johansson, hizmetlerini tanıtmak için kendisinin izni olmadan adını ve sesinin benzerini kullandığı iddia edilen bir çevrimiçi uygulamaya karşı yasal işlem başlattı.

Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar adlı yapay zeka görüntü üretme uygulamasının reklamı 28 Ekim’de X/Twitter’da yayımlandı.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yazılımın, internetten kaybolmadan önce Variety tarafından incelenen 22 saniyelik reklamı, Johansson’ın 2020 yapımı Black Widow’un setinde çektiği eski bir videoyla başlıyor.

Ancak daha sonra Johansson’ın sesinin benzeri, yapay zeka şirketinin reklamını okuyor.

Marvel oyuncusunun temsilcisi, Variety’ye Johansson’ın uygulamanın sözcüsü olmadığını ve görüntüsünü kullanmalarına izin vermediğini doğruladı.

Johansson’ın avukatı Kevin Yorn, yayına şunları söyledi: 

Bu tür şeyleri hafife almıyoruz. Bu durumlara ilişkin her zaman yaptığımız gibi, elimizdeki tüm yasal yollarla bununla mücadele edeceğiz.

The Independent daha fazla yorum için Johansson’un temsilcisi ve Lisa AI’ın destek merkeziyle (şirketin o anda ulaşılabilen tek iletişim hattı) temasa geçti ancak henüz yanıt alamadı.

Bildirilene göre reklamda Johansson, “Naber çocuklar? Ben Scarlett ve benimle gelmenizi istiyorum” dedikten sonra ağzı bir grafikle kapatılıyor ve oyuncunun yapay zeka tarafından üretilen fotoğrafları ekranda beliriyor.

Johansson’ın sesinin sahte taklidi, “Bu sadece avatarlarla sınırlı değil. Metinlerle görsel ve hatta yapay zeka videolarınızı oluşturabilirsiniz. Bence bunu kaçırmamalısınız” diyor.

Reklamın altında, küçük harflerle şöyle yazıyor: 

Lisa AI tarafından üretilen görüntüler. Bu kişiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Bu, bir ünlünün sesinin benzerinin rızası olmadan kullanıldığı iddia edilen ilk örnek değil. Geçen ayın başlarında Tom Hanks kendisinin yapay zeka versiyonuna işaret ederek hayranlarını “Dikkat! … Benim bununla hiçbir ilgim yok” diye uyarmıştı.

Aynı ay Robin Williams’ın kızı Zelda da hayatını kaybetmiş babasının sesini yeniden oluşturmak için yapay zeka kullanılmasını kınamıştı.

Zelda, “Bu teorik değil, çok ama çok gerçek. Halihazırda babamın ‘sesine’ insanların istediklerini söyletmek için yapay zekanın kullanıldığını duydum ve bunu kişisel olarak rahatsız edici bulsam da sonuçları kendi duygularımın çok ötesinde” demişti.

Kısa süre önce Meta, Instagram’da Kendall Jenner’la korkunç bir benzerlik taşıyan yeni ve “ürkütücü” bir yapay zeka sohbet robotu tanıttı.

Yapay zekanın kullanımı Hollywood’dakiler arasında süregelen bir mücadele olmaya devam ediyor. Oyuncuların halihazırda grevde olmasının en önemli nedenlerinden biri de bu; pek çoğu, kendilerinin yapay zeka tarafından yaratılmış versiyonlarının izinleri olmadan kullanılması nedeniyle işlerini kaybedeceklerinden endişe ediyor.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal


Kaynak : indyturk.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu