Builder

Rus basını 26. gününde İsrail-Hamas savaşını nasıl gördü?

İsrail ve Hamas arasındaki savaşta 26. gün geride kaldı bölgedeki tansiyon yükselmeye devam ediyor.

Dün Gazze’deki Cibaliya Mülteci Kampı’na yapılan saldırı sonrası yüzden fazla insan hayatını kaybetti.

Gazze savaşının 26’ncı gününde Rus basını ve yorumcular yaşananları nasıl gördü?
     

TASS:
 

 

Rusya Büyükelçisi: İsrail Dışişleri Bakanlığı’na Hamas’ın Moskova temaslarıyla ilgili net açıklamalar yapıldı

Rusya Federasyonu Tel Aviv Büyükelçisi Anatoli Viktorov, İsrail Dışişleri Bakanlığında Hamas’ın Moskova’daki kabulüne ilişkin net açıklamalar yaptığını ifade etti.

Büyükelçi, Rossiya-24 kanalına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Birkaç gün önce aydınlatıcı sohbet için beni İsrail Dışişleri Bakanlığına davet etmişlerdi…Biz net açıklamalar yaptık, özellikle kendi tarafımdan ben örgütün bir kısmının askeri yöntemler kullandığı HAMAS temsilcilerinin kabulünün asla terörü desteklemek olmadığını izah ettim. Ve güya terörü desteklememizle ilgili üzerimize atılmak istenen suçlamanın gerçekle hiçbir alakası bulunmamaktadır. Ve ben  ne Hamas’ı, ne herhangi diğer bir grubu, herhangi bir siyasi grubu desteklemediğimizi, sadece Filistin sorununun adil çözümünü desteklediğimizi  doğrudan ifade ettim.”
 

 

Rusya Büyükelçisi, ABD’nin İsrail’i Gazze’de radikal eylemlere teşvik ettiğini söyledi

Anatoly Viktorov’a göre çatışmayı sona erdirmek için çalışmak gerekiyor

Rusya’nın İsrail Büyükelçisi Anatoly Viktorov , “Bizim eski Washingtonlu partnerlerimizin ikiyüzlülüğünün sınır tanımadığı göz önündedir. Bir yandan herkesin gözü önünde Gazze’de hayatını kaybedenler için göz yaşı dökerken öte yandan İsrail yönetimini tüm radikal metotları kullanmaya teşvik ediyorlar. Bunların ikisinin birada olması imkansızdır ve tek sonuç olarak kaos trajedi sürecektir. Kararlı şekilde doğru pozisyonda durulması, yani somut olarak çatışmanın uzatılması ve derinleştirilmesi değil de bitirilmesi üzerinde çalışılması gerekir” dedi.
 

 

Rus diplomatlar, yabancıların tahliyesi için Refah kontrol noktasının açılmasına ilişkin haberleri kontrol ediyor

Bu tür haberler daha önce medyada yer almıştı

Rusya Hükümetinin Filistin Ulusal Yönetimindeki Temsilciliğinin basın sözcüsü Aliya Zaripova, ajansa şu açıklamayı yaptı:

“Medyaya yansıyan bu haberi şimdilik kontrol ediyoruz. Rusların Gazze’den tahliyesine ilişkin herhangi bir haber hala yok.”

Daha önce Zaripova Rusya’nın elinde bulunan 900 kişilik tahliye listesindeki 500’den fazlasının Rusyalı olduğunu açıklamıştı.

Kommersant:

Kommersant’ın Ortadoğu muhabiri Marianna Belenkaya’nin haberi özetle şu şekilde:
 

 

Üçüncü aşama: İstila

İsrail askerleri Gazze’nin iç bölgelerine doğru ilerliyor

Gazze Şeridi’nde kuru operasyonlarının başlamasından sonra İsrail ilk kez asker kayıplarıyla ilgili bilgileri açıkladı. 

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, “Savaş yüksek bedellerin ödenmesini öngörüyor. İsrail yönetimi kara kuvvetlerinin de katılacağı Filistin’in Hamas hareketiyle savaşın üçüncü aşamasına geçildiğini artık saklama gereği duymadan açıklıyor” dedi.

İsrail Savunma Ordusu’na bağlı Givati Kolordusu’nun iki askeri Gazze Şeridi’nin Kuzey kısmındaki çatışmalarda hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin ailelerine bilgi ulaştırıldıktan sonra salı akşamı konuya ilişkin açıklama yapıldı. O çatışmada iki İsrail askerinin ağır yaralandığı da bildirilmişti. Ve bu, geçen cuma günü Gazze Şeridi’nde Filistinli Hamas örgütüne karşı başlattığı kara harekâtından sonra İsrail’in verdiği kayıplarla ilgili yapılmış ilk açıklama.

Aynı zamanda kara harekatının başlangıç aşamasında İsrail ordusunun Hamas militanlarıyla Gazze’nin dış kısmında çatışmalara girdiği ifade ediliyor.

“Hamas resmi temsilcisi Hazem Kazem liderlerinden herhangi birinin saldırıya maruz kalmış Cibaliye’de bulunmasına ilişkin İsrail savunma ordusu basın biriminin sözlerini yalanlayarak “Sivil ahaliye saldıran İsrail’in kendini temize çıkarmak istediğini” ifade etti.

Kommersant’ta Dmitry Drize imzalı analiz özetle şu şekilde:
 

 

“İyi terörist yoktur”

Dmitry Drize, Ortadoğu’daki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulma girişimleri hakkında yazdı:

Cumhuriyetçiler ABD Kongresi’ne İsrail’e 14 milyar doları aşan acil yardım tasarısı sundu. Belge, Başkan Joe Biden’ın yalnızca Yahudi devletine değil, aynı zamanda özellikle Ukrayna ve Tayvan’a 100 milyar dolardan fazla tahsis etme girişimiyle çelişiyor. 

Washington İsrail operasyonunu destekliyor ancak aynı zamanda sözde insani duraklamalarla ilgili müzakereler de sürüyor. 

Kommersant’ın siyasi yorumcusu Dmitry Drize, uluslararası toplumun çatışmaya askeri olmayan bir çözüm bulamayacağına inanıyor:

“Ancak bugün durumdan çıkmanın gayri-askeri bir yolunun olmadığını not etmemiz gerekir. Yani genel anlam şundan ibaret: Hamas’ın imha edilmesi operasyonundan sonra düşüneceğiz. Şimdi çatışmanın büyümesine ve insani felaketin yaşanmasına fırsat tanınmaması gerekir. Yeri gelmişken, bu konuda kıpırdamalar var.”

“‘İşte Batı olmazsa ne yapılacak?’ Kimse bu soruyu sormuyor. Çok kutuplu dünya ne demektir? Bu, öncelikle hiç kimseye eğilmeden herkesi kendi sorununu kendisinin çözmesidir. İşin özünde inanılamaz bir olayın ilgi dışında kalmaması gerekir: BM’deki İsrail delegasyonu işgal yıllarında Nazilerin talebi üzerine Avrupa’daki Yahudilerin taktığı Davud’un altı köşeli yıldızını yakalarına iliştirmişlerdi. Orada “Bir daha hiçbir vakit” yazısı bulunuyor.”

Ria Novosti:

Ria Novosti’nin Tahran’dan geçtiği haberde özetle şu satırlar yer alıyor:
 

 

İran dini lideri, İsrail’e petrol ve gıda tedarik edilmemesi çağrısında bulundu

Hamaney, Müslüman ülkelere İsrail’e petrol ve gıda tedarik etmeme çağrısında bulundu

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Müslüman ülkelerin İsrail ile her türlü ticari ve ekonomik işbirliğini derhal durdurması gerektiğini söyledi.

Hamaney, “Müslüman ülkelerin kayıtsız şartsız ve derhal kabul etmesi gereken şey, İsrail’in Filistin’de işlediği suçlara son verilmesidir. Petrol ve gıda ihracatı durdurulmalı. Müslüman ülkeler İsrail ile her türlü ticari ve ekonomik işbirliğine son vermeli” dedi.

Geçen hafta İslam Cumhuriyeti Devlet Başkanı İbrahim Reisi, İsrail’i “kırmızı çizgileri aşmakla” suçladı. 

Reisi daha önce, Tahran’ın ABD’nin Gazze Şeridi çevresindeki duruma müdahale edilmemesi yönündeki uyarılarına uymayacağını da belirtmiş ve Hamas’ın İsrail’e saldırısının arkasında İran’ın olduğu yönündeki suçlamaları reddetmişti.

 

 


Kaynak : indyturk.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu