Builder

İsrail lobisi, “Gazze’de soykırım yapılıyor” diyen BM yetkilisini görevden attırmaya çalışmış

İsrail‘in saldırısı altındaki Gazzelilerin soykırıma uğradığını söyleyerek istifa eden Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber’in bir süredir soruşturma altında olduğu ortaya çıktı.

Birleşik Krallık’ın (BK) önde gelen gazetelerinden Guardian, sosyal medya paylaşımları “yanlı” olduğu gerekçesiyle BM’nin martta Mokhiber hakkında iç soruşturma başlattığını yazdı.

Haberde, soruşturmanın İsrail için Britanyalı Avukatlar (UK Lawyers for Israel) adlı lobi grubunun şikayeti üzerine başlatıldığı belirtildi. 

Şikayette, Mokhiber’in “sosyal medyada ve televizyon röportajlarında İsrail karşıtı önyargılarla konuştuğu, bu nedenle de tarafsızlığa ve bağımsızlığa ilişkin uluslararası kamu hizmeti kurallarıyla BM’nin sosyal medya ilkelerini ihlal ettiği” öne sürüldü. 

Mokhiber ise hakkındaki şikayetten veya soruşturmadan haberdar olmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

İsrailli lobi grupları, Tel Aviv yönetiminin ihlallerini dile getiren BM yetkililerini düzenli olarak taciz ve şikayet ediyor. Fakat BM artık bu taktiğe alışık. Dolayısıyla böyle bir ‘şikayetin’ bir yere varması şaşırtıcı olur. BM insan hakları yetkilisinin, herhangi bir ülkenin insan hakları ihlallerini eleştirmesine dair bir şikayetten sonuç çıkması muhtemel değil.

1992’den beri kuruluşta farklı pozisyonlarda çalışan Mokhiber, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk’e 28 Ekim’de gönderdiği mektupta “Bir kez daha gözlerimizin önünde soykırım yapıldığına şahit oluyoruz ve çalıştığımız kuruluş bunu durduramıyor” demişti

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mokhiber, mektubunda 1980’lerden bu yana Filistin’deki insan hakları meselesini incelediğini ve bölgede birçok saha çalışması yaptığını hatırlatarak, ABD ve BK’nin yanı sıra Avrupa’nın çoğunun da İsrail’e saldırılarda destek vererek “suç ortağına” dönüştüğünü savunmuştu. 

Eski BM yetkilisi, Filistin ve ABD yurttaşı gazeteci Şirin Ebu Akile’nin geçen yıl 11 Mayıs’ta öldürülmesinin ardından da Twitter hesabından İsrail’i eleştiren paylaşımlar yapmıştı.

Mokhiber, İsrail’in gazetecinin ölümünde sorumluluk kabul etmemesine tepki göstererek, Tel Aviv’in pozisyonunu “İnsanlığa karşı suçları, etnik temizliği, apartheidı ve devlet terörizmini örtbas etmeyi de içeren 75 yıllık bir strateji” diye nitelemişti. 

CNN, New York Times ve Bellingcat gibi çok sayıda medya kuruluşu ve açık kaynak istihbaratı platformu, yürüttükleri incelemelerde Akile’nin İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünü bildirmişti. Tel Aviv yönetimiyse iddiaları reddetmişti.
 

Gazze savaşı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna İsrail de Demir Kılıçlar operasyonuyla yanıt vermişti. 

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı rakamlara göre, İsrail ordusunun bombardımanlarında Gazze’de 3 bin 760’ı çocuk, 2 bin 326’sı da kadın 9 bin 61 kişi öldürülürken, yaralananların sayısıysa 32 bine yükseldi. 

İsrail ise Gazze’den düzenlenen saldırılarda 317’si asker 1400 kişinin öldürüldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Independent Türkçe, Guardian, Democracy Now!


Kaynak : indyturk.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu