DonanımGüncel Teknoloji HaberleriIntelMeteor LakeMeteor Lake dizüstüMeteor Lake işlemciMeteor Lake mobilMeteor Lake Ultra işlemciRaptor Lake mobilTeknolojiTeknoloji

Intel Core Ultra İşlemciler Dizüstü Bilgisayarlara Geliyor

Intel masaüstü versiyon için geçtiğimiz günlerde Raptor Lake Refresh mimarisine sahip 14. Nesil işlemci ailesini duyurmuştu. İşlemci serisini yenilemek isteyen firma, şimdi de dizüstü bilgisayarlar için 14. Nesil Raptor Lake Refresh ve Core Ultra Meteor Lake serisini tanıtmaya hazırlanıyor. İşlemciler BAPCo veritabanında sızdı.

Intel Core Ultra Serisi 14 Çekirdekten Başlayacak

Intel Meteor Lake mimarisine sahip Core Ultra işlemcilerinin geleceği artık sır değil. Bu sefer bu işlemciler BAPCo benchmark sitesinde test sonuçlarına yansıdı. Sızan sonuçlara göre 4 adet Core Ultra çip, 1 adet Raptor Lake U serisi işlemci ve 1 adet Raptor Lake işlemci ailesine ait H serisi işlemci bulunuyor.

Core Ultra 9 185H işlemcisi 16 çekirdek ve 22 iş parçacığından oluşuyor. 6+8+2 çekirdek yapılanması ile gelecek olan işlemci 5,1 GHz’e kadar saat hızına sahip olacak. Bir diğer işlemci aynı çekirdek konfigürasyonuna sahip fakat daha düşük saat hızlarına sahip Core Ultra 7 155H. Bu Core 7 Ultra işlemcisi Dell, Lenovo ve LG’nin çeşitli dizüstü bilgisayarlarında test edilmişti. Ayrıca 18 iş parçacıklı 4+8+2 çekirdekten oluşan aynı çekirdek konfigürasyonunu paylaşan ancak biraz farklı saat hızları sunan Core Ultra 5 135H ve 125H  işlemcileri de bulunuyor.

Yukarıda göreceğiniz gibi tüm Core Ultra H ve U serisi işlemcilerin çekirdek sayıları ve frekans hızları belirtildi. Son olarak yakın zamanda Geekbench 6 veritabanına giren Intel 14. Nesil Raptor Lake-HX, Core i7-14700HX işlemcileride BAPCo veritabanında görüntülendi. Genel olarak Meteor Lake işlemci ailesi Raptor Lake işlemci ailesine göre daha düşük performansa sahip. Meteor Lake ailesine sahip işlemciler 14 Aralık tarihinde tanıtılacak.


kaynak: teknoburada.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu