Builder

Çin’de bira fabrikasındaki malt konteynırına idrarını yapan adam gözaltına alındı

Çinli yetkililer Tsingtao Bira Fabrikası’ndan bir işçiyi, bir fıçının içine idrarını yaparken kameralara yakalanmasının ardından gözaltına aldı.

Çarşamba günü yetkililer, işçinin şirket malına kasten zarar vermekten 22 Ekim’de gözaltına alındığını açıkladı.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Adamın konteynırın içine idrar yaparken çekilen şoke edici videosu sosyal medyada viral olmuştu. Viral videoda mavi tulum giymiş ve kask takmış bir adamın 19 Ekim’de Çin’in Pingdu kentindeki Tsingtao bira fabrikasında bir malt konteynırına tırmandığı ve fıçıya işediği görülüyordu.

Pingdu yönetiminin soruşturma ekibi tarafından çarşamba günü yapılan açıklamada, adamın yeni boşaltılmış bir malt konteynırına idrar yaptığı iddia edildi.

Kendisini dünyanın en büyük 6’ıncı, Çin‘in ise en büyük ikinci bira üreticisi olarak tanımlayan Tsingtao, söz konusu malt partisini “tamamen mühürlediklerini” açıkladı.

Şirket ayrıca olayla ilgili bir soruşturma başlattı.

Şirketten daha önce yapılan açıklamada, “Şirketimiz 19 Ekim’de Tsingtao 3 No’lu Bira Fabrikasında ortaya çıkan ilgili videoya büyük önem veriyor” denmişti.

Olayı ilk fırsatta polise bildirdik ve kamu güvenliği kuruluşları soruşturmaya dahil oldu.

Halihazırda söz konusu malt partisi tamamen mühürlenmiştir. Şirket yönetim prosedürlerini güçlendirmeyi ve ürün kalitesinden emin olmayı sürdürmektedir.

Weibo’da yayımlanan açıklamada Tsingtao’nun “hammadde taşımacılığının yönetimindeki boşlukları” kapatmak için önlemler diye tanımladığı uygulamaları faaliyete soktuğu belirtildi.

Bu önlemler arasında “süreç boyunca personelle hammaddeler arasında temas olmaması için” kamyonların tamamen kapatılması ve fabrikada yapay zekayla çalışan bir “davranış tanıma izleme sistemi” kurulması yer alıyor.

Daha önce Çinli medya kuruluşu Yicai’nin aktardığına göre Tsingtao’dan bir kaynak, işçinin ve videoyu çeken kişinin doğrudan bira fabrikası tarafından istihdam edilmediğini söylemişti.

Viral video nedeniyle Tsingtao Bira Fabrikası’nın hisselerinin Şanghay Borsası’nda kayda değer bir düşüş yaşadığı bildirildi.

İlk olarak Çin mikroblog platformu Weibo’da yayımlanan viral videoya kullanıcılar farklı tepkiler verdi.

Bir kullanıcı, “Her zaman buradaki biranın at sidiği gibi olduğunu söylerdim. Meğer yanılmışım” diye espri yaptı.

Diğerleriyse bira fabrikasını savunmaya geçti.

Bir kullanıcı “Şirketin bu adamı mahkemeye vermesini ve zararları için tazminat ödetmesini öneriyorum” dedi.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/asia

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal


Kaynak : indyturk.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu