TeknolojiTeknoloji

Apple Touch Bar defterini kapatmış olabilir!

Apple, 31 Ekim’deki “Scary Fast” etkinliğinde, M3 yonga seti ile çalışan yeni bir Mac serisini tanıttı. Bu seri, yeni bir 14 inç MacBook Pro ve 16 inç MacBook Pro‘yu da içeriyor. Ancak, Apple bu etkinlikte sessizce Touch Bar özellikli 13 inç MacBook Pro’yu da piyasadan kaldırdı.

2020 yılında piyasaya sürülen 13 inç MacBook Pro, Touch Bar özelliğiyle dikkat çekiyordu. Apple bu özelliği 2016 yılında macOS ile daha dinamik ve sezgisel bir etkileşim sunmak amacıyla tanıtmıştı. Touch Bar, MacBook Pro klavyesindeki geleneksel fonksiyon tuşlarının yerini alan ince bir OLED şeritti. Bu şerit, belirli uygulamalar veya görevler için kısayollar gibi bağlamsal kontrolleri göstermek için kullanılabilirdi. Ancak kullanıcılar arasında Touch Bar pek popüler olmadı. Birçok kişi, geleneksel fonksiyon tuşlarına göre bu özelliği kullanmayı zor ve verimsiz buldu.

Apple Touch Bar defterini kapatmış olabilir!

Bu nedenle Apple, 2021 yılında Touch Bar’ı kademeli olarak kaldırmaya başladı. Bu özelliği yeni MacBook Air ve tasarımı yeniden yapılmış MacBook Pro’dan kaldırdı. Şimdi, Touch Bar özellikli 13 inç MacBook Pro’nun piyasadan kaldırılmasıyla, Touch Bar resmi olarak tarih oldu.

Touch Bar’ın sonlandırılmasının biraz üzücü olmasına rağmen, bu özelliğin gerçekten popüler olmadığı açık. Touch Bar, cesur bir denemeydi ama kullanıcılar arasında tutunmayı başaramadı.


kaynak: teknolojioku.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu