TeknolojiTeknoloji

Apple bir patent davasını daha kaybetti!

Her ne kadar ITC’nin kararı teorik olarak Apple Watch modellerinde ithalat yasağına yol açacak olsa da, iPhone üreticisinin bu sonuçtan kaçınmak için hala bir fırsatı var.

Karar, Masimo’nun 2021’de açtığı ve Apple’ı küçük şirketin ışık bazlı kan-oksijen izlemeyle ilgili patentlerini ihlal etmekle suçlayan bir davadan kaynaklanıyor. Apple, bu özelliği 2020’nin amiral gemisi akıllı saati Apple Watch Series 6’da tanıtmıştı. Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 dahil olmak üzere 2023 modellerinde hâlâ kan-oksijen sensörleri bulunuyor.

Apple bir patent davasını daha kaybetti!

Masimo’nun başvurusu, iPhone üreticisinin 2021’de halefinin piyasaya sürülmesinin ardından üretimine son verdiği Apple Watch Series 6’ya odaklanıyor. Varsayımsal bir ithalat yasağının Apple’ın amiral gemisi giyilebilir cihazlarının en son sürümlerini etkileyip etkilemeyeceği veya ne ölçüde etkileyeceği açık değil. Federal bir jüri, Masimo’nun iddialarını bu yılın başında ele aldı ve dava yargılamanın bozulmasıyla sonuçlandı.

Reuters’e yaptığı açıklamada Apple, bu hamleyi Masimo’nun ürün portföyünü artırmak için hayatları riske atmak olarak nitelendirdi. Bir Apple sözcüsü, “Masimo, Apple’ı kopyalayan kendi saatine alan sağlayabilmek için, potansiyel  olarak milyonlarca tüketicinin hayatını kurtarabilecek bir ürünü elinde tutmak için ITC’yi kullanmaya çalışıyor” dedi. “Bugünkü kararın Apple Watch satışları üzerinde hemen bir etkisi olmayacak olsa da, kararın gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz ve itiraz etme çabalarımızı sürdüreceğiz.”


kaynak: teknolojioku.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu