AirbnbGENELGündemResmi gazeteTeknoloji

Airbnb Düzenlemesi Resmi Gazete’de! Tam 1.6 Milyon TL Ceza Yiyebilirsiniz

Airbnb kullanımına düzenleme getiren karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kullanıcıların tüm dünyada kalacak yer kiralamasını ya da mülklerini kısa süreli kiraya vermesini sağlayan uygulama ülkemizde de oldukça popülerdi. Özellikle de evinde boş odası olan ya da konutunu uzun süreli kiralık vermek istemeyen kişilerin uygulamayı sık kullanması hükümetin de dikkatini çekmişti. Şimdi ise kamuoyunda ‘Airbnb düzenlemesi’ olarak bilinen yasa Resmi Gazete’de yayımlandı.

Airbnb Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayımlandı – Neler Değişti?

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanuna göre, izin belgesiz işlemlerde kiralama yapılan her bir konut için 100 bin TL idari para cezası uygulanacak. Üstelik kişiler düzenlemeye uymaz ve 15 gün içerisinde izin belgesi almadan faaliyetlerini sürdürürse bu ceza 500 bin TL’ye çıkacak ve tekrar 15 gün süre tanınacak.

Eğer bu sürenin sonunda da yasa dışı faaliyet devam edecek olursa uygulanacak idari para cezası 1 milyon TL olacak. Ayrıca yasa farklı kullanım senaryolarını da kapsıyor. Örneğin bir kişi kendi adına kişisel kullanım amaçlı bir yer kiralar ve turizm amaçlı kiraya verirse yine 100 bin TL idari para cezası ile karşı karşıya kalacak. Bu durum özellikle de boş odasını kiraya verenleri etkileyecek.

Söz konusu Turizm Belgesi nasıl alınır ya da bunun maliyeti ne olacak şu an için belli değil. Ancak, eğer Airbnb kullanıcısıysanız kiralayan ya da kiralayan taraf hangisi olursanız olun dikkatli olmanızda fayda var. Zira 1.6 milyon TL’yi bulan cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


kaynak: teknoburada.net

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu