Genel

Baidu Ernie Bot’u resmileştirdi, ancak ChatGPT’nin ‘Çin versiyonu’ hayal kırıklığı yarattı

Çinli arama motoru Baidu Perşembe günü (16) yapay zekâ sohbet robotu Ernie Bot’u resmen tanıttı. Ancak platformun sunumu yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı ve teknoloji şirketinin hisselerine yansıdı.

Konferansta Ernie Bot’un gerçek zamanlı olarak hareket ettiğini göstermek yerine, sohbet robotunun önceden kaydedilmiş videoları gösterildi. Materyal, aracın matematiksel hesaplamalar yaptığını ve metin istemlerinden bir video ve bir görüntü oluşturduğunu gösterdi.

Ernie Bot’un genel halk için bir çıkış tarihinin olmaması da yatırımcıları memnun etmedi. Sohbet robotu yalnızca bu Perşembe gününden itibaren davetiye alacak seçkin bir kullanıcı grubuna sunulacak.

Aracı ürünlerine dahil etmek isteyen şirketler ve geliştiricilerin Baidu’nun bulut depolama hizmeti üzerinde bir uygulama açmaları gerekecek. Kurumsal dünyaya bir ürün sunmak için beklenenden biraz daha farklı bir strateji.

Görünüşe göre sunum, insanların umduğu gibi interaktif bir oturumdan ziyade senaryolaştırılmış bir monologdu. Bir lansman tarihinin olmaması muhtemelen olumsuz bir his yarattı,” diyor Morningstar analisti Kai Wang.

OpenAI’nin ABD’li rakibi ChatGPT’nin Kasım 2022’de halka ücretsiz olarak sunulduğunu belirtmek gerekir. Microsoft’un finansal desteğiyle platform kısa süre önce Bing arama motoruna ve Edge tarayıcısına dahil edildi.

ChatGPT’ye Çin cevabı mı?

Baidu, ChatGPT ile rekabet edebilecek bir chatbot yaratabilecek tek Çinli büyük teknoloji şirketi olarak görülüyor. Şirket tarafından daha önce açıklandığı üzere, Ernie Bot yapay zeka güdümlü bir derin öğrenme modelinden oluşturuldu.

Sunum sırasında Çinli şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Robin Li, platformun ortaya çıkarılmasının bir “pazar talebi” olduğunu söyledi. Yönetici ayrıca chatbotun “Çin ve ABD arasında bir çatışma aracı olmadığını” vurguladı.

Ernie Bot konferansının ardından Baidu’nun hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 10 kadar düştü. Çinli devin kağıtları günü yüzde 6,4 düşüşle kapattı ve piyasa değerinde 3 milyar dolardan fazla kayıp yaşandı.

Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu