Genel

Yumurta fiyatlarına büyük zam haberi geldi! Tane fiyatı dudak uçuklatıyor

Kuş gribi nedeniyle yaklaşık 6,5 milyon yumurta tavuğu itlaf edilmesi yumurta fiyatlarını arttırdı. Marketlerde adedi 1,75-2 lira olan yumurtanın fiyatı Mart ayının ortasında 3 TL’ye kadar yükseldi. Fiyatların daha da artacağı tahmin ediliyor. Organik yumurtanın tanesi ise 5 TL’den satılmaya başladı.

2022 yılında dünyada yaşanan kuş gribi salgını, 2023’ün ilk aylarında Türkiye’de de baş gösterdi. Ocak ayında marketlerde adedi 1,75-2 lira olan yumurtanın fiyatı Mart ortasında 3 liraya yükseldi.

Dünya gazetesinin haberine göre Denizli’de yaklaşık 1.5 milyon, Afyonkarahisar Başmakçı bölgesinde ise yaklaşık 5 milyon yumurta tavuğu kuş gribi nedeniyle itlaf edildi. Bölgelerin karantina altında olduğu ve takip edildiği belirtiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son verilerine göre Afyonkarahisar 16,8 milyon ton yumurta tavuğu varlığı ve yüzde 13,9 pay ile lider durumda.

Afyonkarahisar’ın yumurtada lider şehir olması ve hayvan varlığının önemli bir kısmının itlaf edilmiş olması yumurta fiyatlarına da yansıdı. Ocak ayında marketlerde adedi 1,75-2 lira olan yumurtanın fiyatı Mart ortasında 3 liraya yükseldi.

Bölgenin karantinada olması nedeniyle hastalık geçene kadar fiyatlarda yükseliş bekleniyor. BESD-BİR’den yapılan açıklamaya göreyse etlik tavuk alanında bir sıkıntı bulunmuyor.

Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu