Genel

Son Dakika: Rus savaş uçağı, Karadeniz üzerinde ABD insansız hava aracını düşürdü

Son Dakika: Rus savaş uçağı, Karadeniz üzerinde ABD insansız hava aracını düşürdü

Son dakika: ABD Savunma Bakanlığı, Karadeniz üzerinde Rus savaş uçağının ABD insansız hava aracını çarparak düşürdüğünü duyurdu. İnsansız hava aracının uluslararası sulara düştüğü belirtilirken, olayın yaşandığı bölgenin Ukrayna cephesine yakın NATO aktivistinin yoğun olduğu bölge olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Karadeniz‘de tansiyon yükseldi. ABD drone’u ile Rus savaş uçağı Karadeniz üzerinde çarpıştı.

 

 

ABD Savunma Bakanlığı, bir Rus Su-27 savaş uçağının, ABD’ye ait ‘Reaper’ gözetleme insansız hava aracının pervanesini vurduğunu ve insansız hava aracının Karadeniz’de uluslararası sulara düştüğünü duyurdu.

 

 

AFP’nin Batı askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Karadeniz üzerinde ABD yapımı insansız hava uçağının bir kazaya karıştığını iddia ettiklerini belirtti. Kazanın meydana geldiği yerin Ukrayna cephesine yakın NATO aktivistinin yoğun olduğu bölge olduğu tahmin ediliyor. Haberde bazı kaynakların, Karadeniz üzerinde insansız hava uçağının düşürüldüğüne dair kesin bir şey söyleyemeyeceklerini belirttikleri ifade edildi.

 

 

ABD ordusu tarafından “pervasız” olarak nitelendirilen olay şiddetle kınandı. ABD Hava Kuvvetleri’nin denizaşırı bölgelerinde bulunan ABD Hava Kuvvetleri Generali James Hecker, “MQ-9 uçağımız, uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar yürütürken, bir Rus uçağı tarafından durdurulup vuruldu.” açıklamasını yaptı.

 

 

Başkan Joe Biden, olayla ilgili bilgilendirildi. Beyaz Saray Sözcüsü Kirby, ABD’nin Karadeniz üzerindeki uçuş ve operasyonlarına devam edeceğini belirtti.

 

 

Dünyanın diğer kısımlarında da ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına bağlı kalacaklarını belirten Kirby, uluslararası sularda ve hava sahasında gerçekleştirilecek herhangi bir eylem için Rusya’yı bilgilendirme zorunluluğunda olmadıklarını ifade etti.

 

 

Beyaz Saray İletişim Koordinatörü John Kirby’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “ABD İHA’sı kimse için tehdit oluşturmuyordu ve uluslararası hava sahasındaydı” denildi. Öte yandan ABD’li General Cavoli NATO müttefiklerine olay hakkında bilgi verdi

 

Kaynak :https://www.kamusaati.com

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu