Genel

Meta, 10.000 çalışanın toplu olarak işten çıkarılacağını doğruladı

Facebook ve Instagram’ın sahibi olan holding şirketi Meta tarafından yapılacak yeni bir kesintiyle 10.000 çalışan daha işten çıkarılacak. Haber, şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg tarafından doğrulandı.

Çalışanlara yönelik bir açıklama yapan yönetici, kesintilerin Nisan ayında teknoloji ekipleriyle başlamasının beklendiğini açıkladı. “Bu zor olacak ve bundan kaçış yok. Bu, başarımızın bir parçası olan yetenekli ve tutkulu çalışma arkadaşlarımıza veda etmek anlamına geliyor. Onlar kendilerini misyonumuza adadılar ve ben şahsen tüm çabaları için minnettarım” dedi.

İşten çıkarmalara ek olarak, şirketin dünya çapında 5.000’den fazla açık pozisyonu da dondurması bekleniyor. Geçen yıl yapılan işten çıkarmalarla birlikte Instagram, Facebook ve WhatsApp’ı yöneten şirketten toplamda 20.000’den fazla çalışan işten çıkarılmış oldu.

Tıpkı geçen yıl bildirildiği gibi, bu hamle daha fazla “verimlilik” arayışının bir parçası. “Diğer ilgili verimlilik zaman çizelgeleri arasında, dağıtılmış çalışma modelimizi daha da iyileştirebilmemiz için hibrit iş öğrenme yılımıza ilişkin analizimizi tamamlamak üzere bu yazı hedeflemek yer alıyor. Ayrıca yıl boyunca sürekli olarak geliştirici verimliliğini artırmayı ve süreç iyileştirmeleri yapmayı planlıyoruz.”

İşten çıkarmanın nedeni

Kasım ayında Meta’nın CEO’su şirket tarafından elde edilen gelirin öngörülenden daha düşük olduğunu açıkladı. “Covid’in başlangıcında dünya hızla internete kaydı ve e-ticaretin yükselişi orantısız gelir artışına yol açtı. Birçok kişi bunun pandemi sona erdikten sonra bile devam edecek kalıcı bir ivme olacağını öngördü. Ben de öyle düşündüm ve yatırımlarımızı önemli ölçüde artırma kararı aldım. Ne yazık ki bu umduğum şekilde gerçekleşmedi.”

Zuckerberg’e göre, işten çıkarılan çalışanlar 16 hafta daha temel maaş artı her hizmet yılı için ek iki hafta, altı ay daha sağlık sigortası ödemesi, üç aylık kariyer desteği ve göçmenlik desteği gibi avantajlardan yararlanacak.

Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu