Genel

Meta, Facebook ve Instagram’da NFT desteğini öldürüyor

Zuckerberg’in “dijital koleksiyon” hamlesini duyurmasından neredeyse tam bir yıl sonra geldi.

Meta, platformunda “dijital koleksiyonları” benimseme çabasının üzerinden bir yıldan kısa bir süre geçtikten sonra Facebook ve Instagram’da NFT’lere verdiği desteği “sonlandırıyor”. Güncelleme, Mark Zuckerberg’in şirketin “verimlilik yılı” olarak tanımladığı dönemde sosyal ağın binlerce çalışanı işten çıkarması ve çok sayıda projeyi durdurmasıyla birlikte geldi.

Meta’nın Ticaret ve Finansal Teknolojiler Başkanı Stephane Kasriel, Twitter’da paylaştığı bir güncellemede “İçerik oluşturucuları, insanları ve işletmeleri desteklemenin diğer yollarına odaklanmak için dijital koleksiyonları (NFT’ler) şimdilik sonlandırıyoruz” dedi. “Hem bugün hem de metaverse’de uygulamalarımızdaki içerik oluşturucuları, insanları ve işletmeleri desteklemek için oluşturmaya devam ettiğimiz ürünlere uygulayabileceğimiz bir ton şey öğrendik.” Şirketin bunun yerine “Reels için para kazanma fırsatlarına” ve “Meta genelinde mesajlaşma ödemelerine” odaklanacağını da sözlerine ekledi.

Güncelleme, Zuckerberg’in SXSW sahnesine çıkarak Instagram’ın geçtiğimiz Mayıs ayında piyasaya çıkan NFT desteği üzerinde çalıştığını duyurmasından neredeyse tam bir yıl sonra geldi. Şirket, Kasım ayında, içerik oluşturucuların koleksiyon ürünlerini doğrudan Instagram’da basmalarına ve satmalarına izin vermeyi planladığını açıkladığında, özelliğin bir başka önemli genişlemesini duyurdu.

Kasriel, Zuckerberg’in şirketin metaverse planlarında bir rol oynayabileceğini öne sürdüğü NFT’ler konusunda Meta’nın neden rotasını değiştirdiği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Geçen yıl SXSW’de yaptığı konuşmada, “Avatarınızın metaverse’de giydiği kıyafetin temelde bir NFT olarak basılabileceğini ve onu farklı yerleriniz arasında taşıyabileceğinizi umuyorum” dedi.

Ancak bu, geçen yıl başarısızlığa uğrayan tek iddialı girişim değil. Meta, bir zamanlar yol haritasında NFT desteği olduğu söylenen kripto cüzdanı Novi’yi de geçen yıl kapattı. Şirket ayrıca metaverse bölümü Reality Labs ve Reels yaratıcılarına ikramiye ödeyen programı ile projeleri de kesti.

Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu