Genel

Samsung S23 Ultra’da Uzay Fotoğrafçılığı Yapıyor

Bir Reddit kullanıcısının yaptığı araştırmaya göre, Samsung’un amiral gemisi telefonlarındaki “Space Zoom” özelliği kullanılarak çekilen ay fotoğrafları, gerçek bir uzay fotoğrafından ziyade yapay zeka hilesi olabilir.

Samsung Galaxy S23 Ultra, tıpkı öncekiler gibi, son derece yüksek yakınlaştırma seviyesine sahip bir arka kameraya sahip. Kamera, 100x büyütme için 3x ve 10x telefoto kameraları Samsung’un AI Super Resolution teknolojisi tarafından desteklenen dijital zoom ile birleştirerek uzaktaki nesnelerin görüntülerini yakalıyor.

Bu “Space Zoom” özelliği, kullanıcıların ayın fotoğraflarını çekmesine yol açtı. Ancak bir Reddit kullanıcısı, bu ay çekimlerindeki ayrıntı düzeyinin yalnızca yazılım manipülasyonundan kaynaklanabileceğini iddia ediyor.

“u/ibreakphotos” adlı kullanıcı Android alt dizininde yayınladığı bir gönderide, Samsung’un Space Zoom “ay çekimlerinin sahte” olduğunu ilan etti ve bu iddiasını bir deneyle desteklemek için kanıtlar sundu.

Deney

İddiasını kanıtlamak için Redditor, ayın yüksek çözünürlüklü bir görüntüsünü indirdi ve 170 x 170 çözünürlüklü bir görüntüye küçülttü ve S23 Ultra’nın kamerasını kandırmak için üzerine bir bulanıklık uyguladı. Daha sonra odanın diğer ucundan bu bulanık düşük çözünürlüklü ay fotoğrafının bir resmini çekti.

Bazı ağır görüntü işlemlerinden sonra kamera, bu bulanık fotoğraftan bile gerçek ayın oldukça detaylı bir fotoğrafını oluşturmaya çalıştı. Sonuç bu oldu:

Reddit kullanıcısı şu spekülasyonda bulundu:

Samsung, bulanık olan yerlere kraterleri ve diğer ayrıntıları yerleştirmek için bir yapay zeka modelinden yararlanıyor. Bu, ayı tanımak ve üzerine ay dokusunu yapıştırmak için bir dizi ay görüntüsü üzerinde eğitilmiş belirli bir AI modeline sahip olduğunuz bir durumdur.

Bu şekilde, işin çoğunu kamera donanımı değil yapay zeka yapıyor. Her şeye rağmen deney, telefonun gerçek ay olmasa bile herhangi bir şeyden ayın ayrıntılı bir görüntüsünü oluşturmak üzere eğitildiğini kanıtlıyor.

Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu