Genel

Meta, Çevrimiçi Haber Yasası Yasalaşırsa Kanadalıların Haber Erişimini Sonlandıracak

Facebook’un ana şirketi Meta Platforms Inc Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin Çevrimiçi Haber Yasası’nın mevcut haliyle geçmesi halinde Kanadalılar için platformlarında haber içeriğinin kullanılabilirliğini sona erdireceğini söyledi.

Facebook’un ana şirketi Meta Platforms Inc Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin Çevrimiçi Haber Yasası’nın mevcut haliyle geçmesi halinde platformlarında Kanadalılar için haber içeriğine erişilebilirliği sona erdireceğini söyledi.

Geçen yıl Nisan ayında Avam Kamarası’na sunulan C-18 sayılı “Online Haber Yasası” Meta ve Alphabet Inc’in Google’ı gibi platformları ticari anlaşmalar yapmaya ve haber yayıncılarına içerikleri için ödeme yapmaya zorlayacak kuralları ortaya koyuyordu.

Bir Meta sözcüsü ülkede haber erişimini askıya alma gerekçesi olarak “Bizi yayınlamadığımız ve insanların büyük çoğunluğunun platformlarımızı kullanma nedeni olmayan bağlantılar veya içerikler için ödeme yapmaya zorlayan bir yasal çerçeve ne sürdürülebilir ne de uygulanabilir” dedi.

Meta’nın bu hamlesi, Google’ın geçen ay yasa tasarısına potansiyel bir yanıt olarak sınırlı haber sansürünü test etmeye başlamasının ardından geldi.

Kanada’nın haber medyası sektörü, Google ve Meta gibi teknoloji devlerinin reklam pazarında giderek daha fazla pay sahibi olması nedeniyle sektörün yıllar içinde uğradığı mali kayıpları telafi edebilmesi için hükümetten teknoloji şirketlerine yönelik daha fazla düzenleme yapmasını istedi.

Kanada Miras Bakanlığı, Reuters’in Meta’nın ülkedeki haber erişimini sona erdirme hamlesiyle ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Facebook geçen yıl mevzuatla ilgili endişelerini dile getirmiş ve platformunda haber paylaşımını engellemek zorunda kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu