Genel

Ve netleşti! Erken emeklilik için SGK’dan yeni formül açıklandı! EYT ve yaş sorununa takılmadan bu yöntemlerle emekli olacaksınız! Hemen başvurmanız gerek!

Erken emeklilik hedefleyen milyonlarca vatandaşın merakla beklediği yeni formül nihayet açıklandı. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK, emeklilik tarihini öne çekmeyi hedefleyen birçok programı devreye soktu.

EYT gibi sorunların gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşlar, emeklilik sürelerini kısaltan yöntemleri araştırmaya yöneldi. Belirli şartların karşılanması halinde bu yöntemler ile yaş şartına takılmadan veya emeklilik süresini 6 yıla kadar erkene çekerek emekli olmak mümkün. Peki, erken emeklilik hedefiyle hangi formüller uygulanabilir? İşte emeklilikte her vatandaşın gözden kaçırdığı o detaylar. Çalışan EYT’liye ‘fark’lı maaş! EYT’li çalışanın ek ödeme nasıl hesaplanacak? İkramiye alacaklar…

Erken Emeklilik İçin Kilit Formül SGK Borçlanmaları!

SGK, emeklilik tarihinin öne çekilmesine yönelik birçok programı devreye soktu. Sigortalıların emeklilik tarihini öne çekmek için belirli şartların karşılanması gerekiyor. Kadınlarda doğum borçlanması ve erkeklerde askerlik borçlanması bu programlar kapsamında en sık müracaat edilen yöntemler arasında yer alıyor. Doğum borçlanması, askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması, bedava izin borçlanması, lokavt ve grevde geride bıraktığımız sürelerin borçlanması, staj devresi borçlanması vb. birçok program bu kapsamda sayılmıştır.

Emeklilik tarihinin öne çekilmesi amacıyla SGK borçlanma tekniklerini kullanarak 6 seneye kadar erken emeklilik elde edilebiliyor. Fakat bu yöntem yalnızca çocuk sahibi olan bayan sigortalılar için geçerli. Doğum borçlanması ile 3 çocuğa kadar her bir çocuk için 2 sene aralıklarla olmak üzere toplamda 6 sene borçlanarak emeklilik tarihinin öne çekilmesi sağlanıyor. Borçlanma tekniklerinde öne çıkan bir başka teknik ise askerlik ve vatan dışı borçlanmaları oldu.

Bu tekniklerde ise erkek sigortalı çalışanların askerde geçirdikleri süreler için güncel prim borçlanma tutarına göre hesaplamalar yapılacak ve eksik primleri tamamlanacak. Yurt dışı borçlanmasında ise sigortalının yurt dışındaki süreleri için borçlanma yapması sağlanıyor.

SGK’nın erken emeklilik hakkı tanıdığı meslekler

Madencilik ve yeraltı işleri,
Cıva üretimi işleri,
Demir ve Çelik fabrikaları,
Asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler,
Sahil Güvenlik Komutanlığı,
Radyoaktif işler,
Türk Silahlı Kuvvetleri,
Emniyet-Polis-Mit çalışanları,
Ceza infaz kurumlarında çalışanlar,
Basın ve gazetecilik işleri,
TRT’de haber hizmetinde çalışanlar,
TBMM yasama organı üyeleri,
Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar,
Kurşun ve arsenik işleri,
Su altında çalışmayı gerektiren işler,
Alüminyüm fabrikaları,
Döküm fabrikaları,
Çimento fabrikaları,
Cam fabrika ve atölyeleri
Kok fabrikaları Termik santraller,
İtfaiye ve yangın söndürme işleri,
İhtiyat pilotları,
Diş tabibi,
Eczacı,
Tabip,
Hemşire,
Ebe,
Hastabakıcı hemşireler,
Toplum sağlığı teknisyeni şeklinde açıklandı.

Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu