Genel

4A, 4B, 4C, SSK ve Bağ-Kur’lu tüm çalışanlar Dikkat! Hemen başvurmanız gerekiyor! Bu şartı taşıyanlar toplu ödeme alacak

EYT ve sosyal yardımlar nedeniyle gündemden düşmeyen SGK’nın yaptığı bir toplu ödeme daha ortaya çıktı. İşte aranan şart ve ödenecek tutar…

Seçimlerin yaklaşması ile birlikte SGK ve diğer kurumlardan yapılan yardımlar gündeme gelmeye devam ediyor.

Daha önce SGK’ya prim ödemiş ve çalışanlara ilişkin ödeme ve şartlar belli oldu.

4a, 4b, 4c ve Bağkurlu olan ve yakın bir zamanda doğum yapan çalışan kadınlar için bir ödenek hazırlandı. Destekten her yıl daha fazla kişi yararlanırken devlet bu ödenek ile geçtiğimiz yıl yaklaşık 116 milyon lira ailelere destek sağladı.

2022 yılında ise ocak ve temmuz dönemlerinde 92 milyon emzirme ödeneği ile destek verildi. Ancak bu ödenek sadece çalışan kadınlara sağlanan bir hak.

Sigortalı olan ancak yakın zamanda bebek sahibi olanlara destek olmak amacıyla bu ödenek veriliyor. Bu ödenekten yararlanmak isteyen kadınlar ise gerekli başvuruları yaparak hak kazanabilecekler. Peki buna nasıl başvuru yapılıyor? Hangi şartlar aranıyor ? Sizler için araştırdık.

Emzirme ödeneği SGK’lı kadın çalışanların doğum yaptıktan sonra aldıkları bir haktır. Yeni doğum yapan ve bebek sahibi olan kadaınlar için hazırlanan bu ödenekte devlet ödeme yapıyor. Burada kritik nokta ise emekli sandığı olan çalışan kadınların bu haktan mahrum olması. Bu yardım sigortalı olan ancak emekli sandığı haricindeki sigortalı kadınları kapsayan bir ödenektir.

Devletin vatandaşlar için olan ödeneklerinden biri olan emzirme ödeneğinde sigortalı olmayan kadınların eşlerine de bu ödemeden sağlanıyor. Aileler 316 lira bu sayede ödeme alabiliyor. 2020 yılında milyon 652 bin 664 lira, 2021yılında 115 milyon 984 bin 712 lira devlet tarafından ödenek verildi. Bunun dışında SGK, 2022 ocak ile temmuz arasında 291 bin 649 başvuru yapan aileye 91 milyon 747 bin 507 lira ödeme yaptı.

Ödenekten yararlanabilmek için anne ve babanın öncelikle sigortalı olması şartı var. 4a bendinde çalışan sigortalıların doğum yapmadan önceki yıl içerisinde en az 120 gün, 4b lilerin yine bir önceki yıl içerisinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta primi olması ve sigorta borcunun bulunmaması şartı var. Üstelik doğumunda canlı bir bebek ile sonuçlanması kesinliği var. Emzirme ödeneğine hak kazanmış ama sigortalığı biten kişilerin ise 300 gün içerisinde çocuğu doğarsa doğum tarihinden önceki 15 ay içinde sigortalı adına en az 120 gün priminin yatırılması gerekiyor.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu