Genel

SGK seçim öncesi düğmeye bastı! SGK’dan flaş karar geldi…

Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim dolduran vatandaşlar hakkında yeni karar açıklandı. İşte detaylar…

Son dönemde gerek EYT ve gerek yapılan sosyal yardımlar nedeniyle gündemden düşmeyen SGK’dan yeni bir ödeme haberi geldi.

osyal Güvenlik Kurumu (SGK) uzmanı Özgür Erdursun resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Depremde işini kaybedip işsiz kalanlar, Son 3 yılda en az 600 gün primi varsa, 600-899 günü olanlar 6 ay, 900-1079 günü olanlar 8 ay, 1080 günü olanlar 10 ay işsizlik maaşı alır, sağlıktan yararlanır. Bu dönemler için işsizlik maaşı en az 3.012TL ile en fazla 6.025 TL arasıdır.” ifadelerine yer verdi.

SGK uzmanı tarafından yapılan bu açıklamalar sonrasında ise detayları sadeleştirmek gerekirse;

Son 3 yılda en az 600 prim günü şartını sağlayanlar depremde işlerini kaybetmeleri durumunda;

600 – 899 gün arasında 6 ay
900 – 1079 gün arasında 8 ay
1080 günü olanlar ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilecek.
Buna göre ise en az 6 aylık periyotta aylık 3 bin 12 TL ödeme alabilecek olan vatandaşlar 1080 gün üstünde prim günü olmaları durumunda ise aylık 6 bin 25 TL ödeme alabilecekler.

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

İşsizlik maaşı başka bir deyişle işsizlik ödeneği; sigortalı işsizlere kanunda belirtilen şartları taşımalarıyla kaydıyla işsiz kaldıkları dönem için belirli bir süre ve miktarda yapılan ödemeye denir. Her işten çıkarılan kişi işsizlik maaşı alamaz.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu