Genel

1800 gün primle 10 yılda emekli olacaksınız! 48, 49, 50, 51, 52 yaşında emeklilik müjdesi! 4A, 4B, 4C’li iseniz bunu anında yapın emekli olun!

Türkiye’de emekliler bağlamında gün geçtikçe sıcak haberler gündeme düşmeye devam etmekte. Buna göre ise emekli olma hayali kuran vatandaşlar bağlamında yeni formüller gündeme gelmeye devam etmekte. 1800 prim günüyle emekli olmanın önü açıldı! İşte 1800 gün prim günüyle 48, 49, 50, 51, 52 yaşında emeklilik detayları.

Ülke çapında engelli ve hastalık sebepleri ile daha düşük primle emeklilik hakkına sahip olmak bağlamında vatandaşlar yeni koşulları araştırıyor. ‘Malulen (sağlık nedeniyle) emeklilik’ ile ilgili faydalanabilmek için ilk ve en mühim koşul çalışma kuvvetinde minimum yüzde 60 kayıp bulunduğuna dair rapor. Bu sağlık raporunu elde edebilmek için ise vatandaşların il ya da ilçelerde yer alan SGK merkezlerine başvuruda bulunması gerekmektedir

Gündeme düşen gelişmelere göre her engellinin malul sayılmadığı ifade edilirken SGK tarafından sevk edilen vatandaşların çalışma güçlerinde yüzde 60’a varan kayıp olması gerekmektedir.

Bu oran sağlandığında bakıma muhtaç derecesinde yer alan kişilerin malul olduğuna dair sağlık kurulandan bir rapor alınması gerekmektedir.

Sağlık kurulu raporu sonrasında malulen emeklilik hakkından faydalanmak için 1800 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. Malul kişinin en az 10 yıl sigortalı olması da aranan diğer bir şart.

Kanser Hastasıysanız 18 Ay Malulluk Maaşı

Kişilerin malulen emekli şartlarında yapılan değişiklikleri incelemesi sonrasında karşılarına 18 aylık malullük maaşı çıkıyor. Bu noktada süre, hastalıklara göre 24 aya kadar yükselirken kanser türü ile değişmekle birlikte malullük aylığı alabilmek için ise gerekli prim ödeme gün sayıları ve sigortalılık şartları sağlanması gerekiyor.

1800 Gün – 10 Yılda Erken Emeklilik Yaş Şartsız

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların yaşayabilecekleri sağlık sorunları erken emekli olmalarına neden olabilir. İş yerinde yaşanabilecek bir kaza yada çalışmaya başladıktan sonra kendini gösteren zaman içinde artan bir sağlık sorunu vatandaşların çalışma gücünde kayıp olmasına neden olabilir.

SGK çalışma gücünde yüzde 60 kayıp olması durumunda erken emeklilik hakkı sağlıyor. Sağlanması gereken temel şart ise 1800 gün prim ve 10 yıllık çalışma süreci. Bunun dışında sağlık raporu alınması gerek. Sağlık raporu heyet incelemesi ile verilir. İlk işe giriş tarihinden sonra ortaya çıkan hastalıkların çalışma gücünde yüzde 60’a varan işgücü kaybı oluşturması durumunda çalışanlar yaşa bakılmadan prim gün şartını sağlamaları koşuluyla erken emekli olabilirler.

Kimler Malulen Emekli Olur?

Bir işverene bağlı işçi olarak çalışanlar, kendi adına Bağ-Kurlu olarak çalışanlar ve kamu görevlileri sağlık sorunu yaşamaları ve yukarıda yer alan prim gün şartını sağlamaları durumunda erken emekli olabilirler.

Malulen emeklilik, sigortalı işçilerin verimli şekilde çalışmalarına engel teşkil eden sağlık sorunları nedeniyle erken emekli olma hakkı kazanmalarını tanımlar. Bu haktan yararlanabilmek için kişilerin maluliyet yaşaması ve yasalar kapsamında belirlenen emeklilik şartlarını karşılaması gerekir. Bir hastalık veya kaza nedeniyle vücut bütünlüğünün bozulması maluliyet olarak tanımlanmaktadır.

Peki kişilerin maluliyet yaşadığının kabul edildiği durumlar ve emeklilik şartları nedir?

Engelli Çalışanların Emekli Şartları

Malulen emekliliğin gerektirdiği sigortalılık süresi veya prim koşullarını karşılayamayan kişiler, engellilik tespiti yaptırabilir. Engellilik tespitinin ardından engelli emekliliğinden faydalanabilir. Engelli emekliliği için engellilik oranı ve ilk sigortalı olunan tarihe göre farklı koşullar aranır. 1 Ekim 2008 ve sonrasında sigortalı olan kişilerin, Sosyal Güvenlik Kurumundan alacakları sevk ile yetkili hastanelerden rapor alması gerekir. Sağlık kurulu raporlarına göre ;

Yüzde 50- 59 arasında çalışma gücü kaybı olan sigortalılar 16 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3.700 prim günü,

Yüzde 40-49 arasında çalışma gücü kaybı olan kişiler 18 yıllık sigortalılık süresi ve en az 4.100 prim günü şartlarını yerine getirdiklerinde emekli olabilirler.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu