Genel

Şimdiye kadar bulunan en eski omurgalı beyni 319 milyon yaşında

Bilim insanları yaklaşık 319 milyon yıl önce yaşamış bir hayvanın fosilleşmiş beynini keşfederek, omurgalı bir hayvandan elde edilen en eski beyin rekorunu kazandılar. Nature adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma, ABD’deki Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütüldü.

Fosil, çizgili yüzgeçlere sahip ilk balıklardan biri olan Coccocephalus wildi’ye ait, ancak keşif o kadar da yeni değil. Gerçek şu ki, balık neredeyse bir asır önce bir kömür madeninde bulundu, ancak yeni araştırma sırasında bilim insanları bir CT taraması gerçekleştirdi ve fosilleşme sürecinin hayvanın kafatasının içindeki yumuşak dokularda da gerçekleştiğini keşfetti.

Araştırmacılar, tarih öncesi balığı incelerken kafatasında beyne benzer, parlayan küçük bir top tespit etti. Buradan hareketle, fosilleşme sürecinin kafatasının içinde de gerçekleştiğinden ve böylece balığın beynini koruma sürecinde tuttuğundan şüphelenmeye başladılar.

Fosilleşmiş beyin

Çalışmanın yazarlarından Matt Friedman, Michigan Üniversitesi’nden yaptığı açıklamada, “Tüm bu özelliklere sahipti ve kendi kendime ‘gördüğüm gerçekten bir beyin mi’ dedim.” Bu yüzden ikinci bir yüksek çözünürlüklü tarama yapmak için kafatasının o bölgesini yakınlaştırdım ve olması gerekenin tam olarak bu olduğu çok açıktı.” dedi.

O zamana kadar rekorun sahibi yaklaşık 300 milyon yıl önce yaşamış bir köpekbalığıydı, ancak bilim insanları iyi durumda olan başka fosilleşmiş beyinler de buldular. Bulunan en eski organ, yaklaşık 380 milyon yıl önce yaşamış bir balığın kalbidir.

Araştırmacıların belirttiğine göre, balık ölümünden kısa bir süre sonra, çok az oksijen bulunan bir yerde, tortu altında korunmuş – yani vücudunun yanı sıra beyni de fosilleşmiş. Bu keşif bilim insanlarına yeni bir ışık tutuyor, çünkü bu süreç sanıldığından daha fazla gerçekleşiyor olabilir ve bu nedenle fosilleşmiş balıklarla yapılacak bir sonraki çalışmalar bu araştırmada kullanılan yeni yöntemleri de içermelidir.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu