Genel

4A, 4B, 4C, SSK ve Bağ-Kur’lular DİKKAT! SGK seçim öncesi duyurdu: 4.130 TL ödeme Yapılacak

PTT üzerinden maaş ödenir gibi kadınlara destek verileceği bilgisi verilirken devlet kadınlara her kalemde sosyal destek vermektedir. Bazı şartların karşılanması durumunda her kadına 4.125 TL ödeme yapılmaktadır. İşte, TC kimlik numarasının son hanesi o rakam olanlar dikkat…

Boşanan, eşi vefat etmiş, çalışmayan kadınlara devlet desteği verilirken her alanda yardım edilmektedir. Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 2023 yılında sosyal yardımlara ne kadar zam yapıldı? Emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam belli olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 30 zam oranını açıklanırken dul ve yetim maaşı ne kadar oldu sorusuna yanıt aranıyor.

2023 OCAK DUL VE YETİM MAAŞI

Devlet kadınlara her alanda destek vermeye devam ederken eşi ve çocukları tarafından alınan kişinin ödediği prim gününe bakılarak maaş alan kişinin payına bakılarak değişiklik yaşanıyor. Dul ve yetim aylığı senede iki kere memur ve emekli maaşı zammı ile aynı ora üzeriden artış gösterilir.

Aralık ayı enflasyon rakamları açıklanmasıyla beraber zam oranı Erdoğan tarafından duyuruldu. Zam oranı üzerinden refah payının da eklenmesiyle beraber gelen zamla beraber dul ve yetim aylığı da aynı oranda yükseliş yaşadı.

DUL YETİME UYGULANAN YÖNTEM

Eşinden ötürü ya da babasından dolayı dul yetim maaşı alanlar için taban maaş uygulaması yer alıyor. Bulunan maaşın hisse oranına bakılarak taban maaş bekleniyor. Yapılan zam oranlarına göre ise fiyat farkı yaşanıyor.

DUL MAAŞI ALMA KOŞULLARI

-Ölüm aylığı alabilmek için vefat eden eşin en az 1800 prim gününü doldurması gerekir.

-SGK’lı olanların en az 5 yıl sigortası olurken 900 prim yer aldığında maaş bağlanır.

-Erkeklerde ise SGK ve Bağkur kapsamı içerisinde çalışıyorsa ya da emekliyse ölen eşin maaşı yüzde 50 oranında dul aylığı olarak alınır. Erkek sigortalı çalışmıyorsa ve Bağkur üzerinden sigortası yatmıyorsa ölen eşin aylığının yüzde 75’ini aylık olarak alır.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu