Genel

3600, 4500, 5400 günle 10 yılda emekli olacaksınız! EYT’yi beklemeden emekli olacaksınız! Yaş haddinden nasıl emekli olunur?

Çalışanlar ne vakit emekli olacağını bilmek istiyor. Bu anlamda emekli olmanın koşullarının yanı sıra erken emekli olabilme koşulları da var. Erkenden işe giren kimseler emeklilik hususu ile ilgili daha talihliyken daha geç işe girmiş kimselerin emeklilik yaşı 60‘ın üstüne çıkabiliyor.

Yaş haddi hususu biraz spesifik diyebiliriz. Temelde bu hal sigortalılık günün dolduran kimselerin daha düşük prim ödeyerek emekli olmasını sağlamak amacıyla sarf edilen bir sistem.

Ancak üstünde 3 kere değişiklik yapıldığından ötürü işe girişe göre uygulanışı da değişik oluyor. Bu sistem 99 senesinden evvel işe girenler bağlamında ayrı 2002 senesinden sonra işe girenler için ayrı 2008 senesinden sonra işe girenler için ayrı biçimlerde işliyor. Tabi bu yolla emekli olan kimselerin emeklilik maaşları da daha düşük oluyor.

Prim Günü En Önemli Koşul

Yaş haddiyle emekli olmak isteyen kimseler şayet 99 senesinden evvel işe girmişlerse 10 senelik çalışma zamanını doldurmaları lazımdır. Böylece 3600 gün prim ödemesiyle emekli olabilirler. Genelde 99 senesi evvel işe giren kimselerde daha kişiye özel bir uygulamaya gidilir.

2002 senesi ardından işe girmiş kimselerin ise 4500 gün prim ödemesi ve 25 senelik sigorta zamanını doldurmuş olmaları gereklidir. Normalde 2002 ardından işe girmiş olan kimselerin 7000 günü doldurmaları ve 58 yaşına gelmeleri gereklidir.

2008 ardından işe girenler ise 25 sene sigortalılığın yanı sıra 5400 günde prim ödemelidir. Bu kimseler de normalde 7200 gün prim ve 60 yaş koşuluna tabiidir.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu