Genel

Twitter, API’sine erişim için geliştiricilerden ücret alacaK

Twitter, platformundan para kazanmanın yollarını ararken artık API’sine ücretsiz erişim sunmayacak. Perşembe günü (2) yapılan bir duyuruya göre, sosyal ağ bunun yerine abonelik fiyatı henüz açıklanmayan bir “ücretli temel seviye” sunacak.

Önümüzdeki 9 gün içinde yürürlüğe girecek olan tedbir, mikroblog üzerinde uygulama geliştiren veya araştırma yapan şirketleri ve geliştiricileri doğrudan etkiliyor. Değişiklikle birlikte, bu kitlelerin API sürüm 2 ve 1.1’e erişmek için ödeme yapmaları gerekecek.

“Twitter verileri dünyadaki en güçlü veri setleri arasında yer alıyor. Bizimle birlikte inşa etmeye devam edebilmeniz için hızlı ve kapsamlı erişim sağlamaya kararlıyız.” şeklinde tweet atan resmi @TwitterDev profili, önümüzdeki hafta ücretlendirme hakkında daha fazla ayrıntıyla geri dönme sözü verdi.

API kullanımıyla ilgili sorunlar sık sık ortaya çıktı ve örneğin geçen ay Twitterrific ve Tweebot gibi üçüncü taraf uygulamaların engellenmesine yol açtı. Şirketin Elon Musk liderliğindeki yeni yönetimi tarafından alınan kararlar, geliştiricilerin projelerinden vazgeçmelerine veya maliyetleri müşterilere yansıtmalarına neden olabilir.

Etkilenen projeler

Twitter’ın API’sine erişimin ücretlendirilmesi, profiller arasındaki etkileşimleri izlemek ve uyarılar sağlamak için bu mekanizmayı kullanan binlerce geliştiriciyi etkileyebilir. Sosyal ağ aracılığıyla farklı yerlerdeki insan davranışlarını inceleyenler gibi araştırmacıların da çalışmaları etkilenmelidir.

Platformda nefret söylemi, çevrimiçi istismar ve sahte haberlerin yayılmasını izleme konusunda uzmanlaşmış üniversiteler ve kurumlar da karardan etkilenen diğer gruplar. Çoğu durumda, bu kitleler ücretsiz olarak sunulan bir şey için ödeme yapmak istemeyebilir ve projelerinin kapatılmasını tercih edebilir.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu