Genel

Meta hisseleri %20’den fazla yükselerek yaklaşık son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın hisseleri geçtiğimiz Perşembe günü (2) yüzde 23’ten fazla yükseldi.

Büyük teknoloji şirketinin hisselerinde neredeyse son on yılın en yüksek artışlarından biri, CEO Mark Zuckerberg’in son dönemdeki iyimser tahminlerinin bir yansıması.

Bu aynı zamanda şirketin geçen yıl felaketle sonuçlanan 3. çeyrek mali sonuçlarının açıklanmasından önceki Eylül 2022’den bu yana elde ettiği en yüksek rakam. Şimdi analistler, 32,17 milyar dolarlık tahmini geliri aşması beklenen şirkete olumlu bakıyor.

Zuckerberg’in geçtiğimiz Çarşamba günü (1) yayınlanan açıklaması analistler tarafından olumlu karşılandı. Meta’nın CEO’su, Kasım 2022’de binlerce çalışanın işten çıkarılmasının sorumluluğunu tekrar üstlenmenin yanı sıra, büyümeye odaklanma sözü verdi.

“2023 yılı için yönetim temamız ‘Verimlilik Yılı’ ve daha güçlü, daha çevik bir kuruluş olmaya odaklanmış durumdayız” dedi.

CNBC’ye göre analistler Meta’nın “giderleri önemli ölçüde azaltma” tahmininin iyi bir işaret olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, şirketin hisselerinin geri alımı beklenenden daha fazla olabilir.

Uzmanlar, hisse senedi için fiyat hedefinin 275 dolara ulaşabileceğine inanıyor. Daha cazip bir değerleme ve daha iyi bir yönetim vaadine atıfta bulunan diğerleri, kağıt değerlerinin 210 ila 220 dolar arasında olması gerektiğini düşünüyor.

2023’te olası yeniden başlama

Son yıllarda Zuckerberg, Meta’nın sanal gerçeklik sektörüne kapsamlı bir giriş yapmasına ve metaverse yaratmasına rehberlik etti. Reality Labs’e yapılan milyar dolarlık yatırım, analistlerin ve yatırımcıların sürekli eleştiri hedefi oldu.

Birçok kişi bu hamlenin odağı büyük teknolojinin ana gelir kaynağı olan reklamcılık işinden uzaklaştırdığını iddia etti. Ekim 2022’de marka 700 milyar dolar zarar etmiş ve ilk 20 şirket listesinden çıkmıştır.

Metaverse’in iddia edilen başarısızlığı ve Kasım 2022’deki işten çıkarmaların ardından Meta’nın çabalarını WhatsApp’a yönelttiği bildirildi. Messenger’da yapılan çeşitli iyileştirmelere ek olarak, şirket Instagram’da kârlılığı artırmanın yeni yollarını arıyor.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu