Genel

Google Play ve App Store ABD hükümeti tarafından eleştirildi

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi Apple ve Google’ın uygulama mağazalarını eleştirdi. Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi (NTIA) tarafından hazırlanan bir raporda, “rekabeti teşvik etmek ve geliştiricilere ve tüketicilere daha fazla seçenek sunmak” için mevzuata ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Belge, büyük teknoloji şirketlerinin uygulama mağazalarının ekosistemine ilişkin endişelerin altını çiziyor. Ayrıca metin, teknoloji sektöründe antitröst eylemler için ABD hükümetinden gelen baskıyı da güçlendiriyor.

NTIA’ya göre Apple ve Google’ın uygulama mağazalarını yönetme biçimlerinde “tüketiciler için potansiyel ve gerçek bir tehlike” var. Belge, çoğu kullanıcının yeni uygulamaları yalnızca App Store veya Google Play Store’dan alabileceğini iddia ediyor.

Ardından bu iki şirket, tüketicilerin cihazlarına ne yükleyebileceklerini kontrol eden “kapı bekçileri” olarak gösteriliyor. Ayrıca, ajans temsilcileri büyük teknolojilerin “yazılım fiyatlarını şişirdiğini ve inovasyonu azalttığını” belirtmektedir.

NTIA’ya göre Apple ve Google ayrıca teknik sınırlamalar getirerek ve “şeffaflıktan uzak süreçler” yürüterek “geliştiriciler için engeller yaratıyor”. Buna ek olarak, şirketler kullanıcılara yansıtılan çok yüksek ücretler talep etmektedir.

Son olarak, belge ABD’deki Açık Uygulama Piyasaları Yasası tartışmasını ele almaktadır. Tasarı, büyük teknoloji şirketlerini uygulama mağazalarında geliştiricilere daha fazla hak sağlamaya zorlamayı ve komisyon almadan “yan yükleme” uygulamasına izin vermeyi amaçlıyor.

Apple ve Google kendilerini savunuyor

Axios’a göre Apple ve Google, uygulama mağazalarının tüketicilere fayda sağladığını savunuyor. Apple, özellikle App Store’un kural ve sınırlarının kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan koruduğunu ve ücretlerin bu korumayı desteklediğini belirtiyor.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu