Genel

Eski çalışan, Facebook’un cep telefonu pillerinin gücünü tükettiğini söylüyor

Facebook, kullanıcılarının cep telefonu bataryalarından gizlice güç çekiyor. Bilgi, sosyal ağın eski bir çalışanı tarafından Manhattan Federal Mahkemesi’nde açılan bir davanın iddianamesinden geliyor.

Davacı, veri bilimci George Hayward’a göre, sözde kullanıcıların bilgisi olmadan gerçekleştirilen bu saha testleri, teknoloji şirketlerinin uygulama yürütme hızı veya görüntü yükleme süresi gibi bazı konuları “gizli” bir şekilde değerlendirmelerine olanak sağlıyor.

İddiaya göre çalışan müdürüne “Bu birilerinin canını yakabilir” demiş ve karşılığında “Birkaç kişinin canını yakarak büyük kitlelere yardım edebiliriz” açıklamasını almış. 33 yaşındaki Hayward, Facebook’un Messenger uygulaması üzerinde çalışıyordu ve geçtiğimiz Kasım ayında, iddiaya göre böyle bir testi yapmayı reddettiği için işten çıkarıldı.

Çalışan Facebook’un pilleri berbat ettiğini nereden biliyor?

Hayward, Ekim 2019’da altı haneli bir maaşla geçici bir iş için işe alınmış ve yasadışı uygulamadan ancak “Ağırlıklı negatif testler nasıl yapılır” adlı bir şirket içi eğitim kitapçığı aldığında haberdar olduğunu söylemiştir. Kılavuzda, bu tür deneylerin gerçekleştirildiği pratik örnekler yer alıyordu.

Veri bilimci, davanın ilk iddialarında, bir kişinin cep telefonu bataryasını bitirmenin, özellikle “polis memurları veya diğer kurtarma ekipleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere başkalarıyla iletişim kurmaları gereken durumlarda” onları riske atmakla eşdeğer olduğu konusunda uyarıyor.

New York Post’a konuşan Hayward’ın avukatı Dan Kaiser, çoğu insanın sosyal medya şirketlerinin gizlice neler yaptığını muhtemelen bilmediğini hatırlattı. Ona göre, müvekkilinin önce tahkim kuruluna gitmesi gerekeceği için dava listeden çıkarıldı.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu