Genel

En düşük emekli maaşına ek zam TABLOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjde olarak duyurduğu memur ve emekli maaşlarının ardından oluşan ‘fark’ tartışması başladı.

Öyle ki, memur ve emekliye 2023 yılının ilk altı ayı için yapılan yüzde 30’luk zam sonrası en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lirayı bulurken normal emekli maaşıyla aradaki fark azaldı. Böylece en düşük emekli maaşına yapılan zam oranı ile normal enflasyon farkıyla yapılan zam oranı arasındaki farkı anımsatan vatandaşlar normal emekli maaşlarına da yüzde 57’lik zam yapılması talebinde bulundu. Söz konusu talebin kabul edilmesi durumunda ise emekli maaşlarının 6 bin 327 liradan 8 bin liranın üzerine çıkması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 4 Ocak 2023’te açıklanan 2022 yılı son enflasyon verisinin açıklanmasıyla memur ve emeklilerin alacağı zam oranı da belli oldu. Buna göre enflasyon aralıkta TÜFE’de yüzde 1,18 artarken yıllık bazda yüzde 64,27 olarak gerçekleşti. Böylece son 6 aylık enflasyon ortalaması ise yüzde 15,40 oldu.

Her yıl iki kez toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirlenen memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, ocak ayı için yüzde 8’lik toplu sözleşme zammıyla enflasyon farkı eklenerek ortaya çıkmış oldu. Bunun yanı sıra SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir zam alıyor.

Memur ve memur emeklileri yüzde 7,84 enflasyon farkı ve yüzde 8 de toplu sözleşme zammıyla toplam yüzde 16,48 zam almaya hak kazandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 15,40 zam aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, memur ve emeklilerin refah payı eklenerek önce yüzde 25, ardından yüzde 30 zam alacaklarını açıkladı. Böylece memur ve memur emeklileri 13,52, SSK ve Bağ-Kur emeklileri 14,60 puan ek zam almış olacak.

Ardından Meclis’te de onaylanmasıyla birlikte en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lirayı bulurken normal emekli maaşına yapılan zam yüzde 30′ bulurken en düşük emekli maaşına yapılan zam ise yüzde 56’ya ulaştı.

ZAMLAR SONRASI OLUŞAN TABLO

Yapılan maaş zamlarının ardından yeni maaşlar şu şekilde oluştu:

SSK 2000 sonrası şu anki maaş: 3 bin 500 TL
Zamlı maaş: 5 bin 500 TL
SSK 2000 öncesi şu anki maaş: 4 bin 867 TL
Zamlı maaş: 6 bin 327 TL
Bağ-Kur tarım şu anki maaş: 3 bin 500 TL
Zamlı maaş: 5 bin 500 TL
Bağ-Kur esnaf şu anki maaş: 4 bin 196 TL
Zamlı maaş: 5 bin 500 TL

EMEKLİLERDEN ‘FARK EKLENSİN’ TALEBİ

tgrt haber’de yer alan habere göre, en düşük emekli maaşına yapılan zam oranı ile normal enflasyon farkı ile yapılan zam oranının arasında çok fazla fark olduğunu savunan bazı vatandaşlar farkın kapatılması talebinde bulundu.

1708 TL ARTIŞ

Normal emekli maaşına yapılan yüzde 30 zamma ek olarak en düşük emekli maaşına yapılan fazla yüzde 27’lik kısmın da yansıtılmasını talebinin kabul edilmesi durumunda emekli maaşları 6 bin 327 liradan 8 bin 35 liraya yükselecek.

Kaynak: TGRT Haber, NTV Haber, TRT Haber


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu