Genel

Çinli arama motoru Baidu, ChatGPT sürümünü Mart ayında piyasaya sürecek

Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Baidu, Mart ayında Çinli internet arama sitesine dahil edilmesi planlanan bir yapay zeka chatbot hizmeti olan ChatGPT’nin kendi versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Bloomberg’e konu hakkında bilgi sahibi anonim bir kaynak tarafından aktarılan bilgi, yeni aracın adının henüz seçilmediğini, ancak Baidu’nun ana arama hizmetlerine dahil edildiğinde, kullanıcıların OpenAI’nin popüler platformuyla aynı şekilde konuşma tarzı arama sonuçları almasına olanak tanıyacağını garanti ediyor.

Yayına göre, dünyanın geri kalanında olduğu gibi, ChatGPT Çin’deki internet kullanıcıları arasında da büyük ilgi uyandırdı. Ağır bir şekilde sansürlenen internete rağmen Çinliler, Batı’dan gelen yapay zekâ botuyla yaptıkları şaşırtıcı konuşmaların ekran görüntülerini paylaşıyor.

Baidu “yapay zeka savaşına” nasıl hazırlanıyor?

Microsoft gibi Baidu da yapay zeka araştırmalarına milyarlarca dolar yatırım yaparak çevrimiçi pazarlamayı daha derin bir teknolojiye dönüştürmeyi hedefliyor. Pekin merkezli şirket, mobil reklamcılık, video ve sosyal medya sektörlerindeki birikimi ortadan kaldırmanın yanı sıra kendi otonom sürüş teknolojisini de yaratıyor.

Baidu, yapay zekanın ön saflarında yer almak için yıllar boyunca eğitilen büyük ölçekli bir makine öğrenimi modeli olan Ernie’yi geliştirdi. Çinli şirket yorum yapmaktan kaçınsa da, Bloomberg’in içeriden bir kaynağı prototipin “Chinese ChatGPT “nin lansmanı için temel teşkil edeceğini belirtiyor.

ABD’li yayına göre, Baidu’nun yanı sıra çok sayıda Çinli startup da jeneratif yapay zekayı araştırıyor ve Menlo Park’tan Sequoia ve Çin’den Sinovation Ventures gibi büyük yatırımcıların dikkatini ülkeye çekiyor.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu