Genel

SGK’da toplu paranız var… Hemen başvurun binlerce lira ödeme yapılacak

Devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaptığı ödemeler pek çok vatandaş tarafından bilinmiyor. Pandemi döneminde pek çok yeni yardım hayata geçilirken, vatandaşların SGK ve bazı devlet kurumlarında birikmiş paraları olduğu ortaya çıktı. İşte e-Devlet üzerinden birikmiş yardımlarınızı sorgulama yöntemi…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli resmi kurumların ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıttığı yardımların bazıları vatandaşlar tarafından bilnmiyor.

Bu kapsamda SGK da dahil olmak üzere pek çok kurumda bu durumdan habersiz vatandaşların alacakları birikirken, e-Devlet’ten bu parayı sorgulamak adına açıklama geldi.

Milyonlarca vatandaş çeşitli haklar çerçevesinde devletten nakdi yardım alabiliyor. Örneğin, bir yakınınız hayatını kaybettiği zaman ‘ölüm parası’ verilir. Fakat birçok vatandaş bu paranın ölümün sonrasında geride kalan tek çocuğa verildiğine dair yanlış bir bilgiye sahip.

Ölüm parasını en büyük çocuk çeker ama başka çocukların da hesaplarına tek tek aynı oran yatırılır. Bu bir bankaya ya da PTT’ye bir ödeme emri şeklinde gelir.

Para çekilmediği takdirde bu hak kaybolur. Bu hakların takip edilmesi önemli.

Öte yandan babası vefat eden kız çocukları, evlenirken Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) çeyiz parası ödemesi alabilir. Atlanan bir başka ödeme de, yeni doğum yapan çalışanlara ödenen süt parası ve bakıcı parası. Geçici iş görmezlik ödemesi de bunlardan biridir.

PEKİ DEVLETİN VERDİĞİ SOSYAL YARDIMLAR NASIL ÖĞRENİLİR?

Öncelikle e-Devlet’in www.turkiye.gov.tr internet sitesine veya mobil uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor.
e-Devlet’e girdikten sonra arama çubuğuna ‘SGK Şahıs’ yazın.
Karşınıza dört adet seçenek çıkacak.
Bu kayıtlar içerisinde ‘SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama’ www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama seçeneğine tıklayın.
Açılan sayfada ödeme ve yardımlar çıkacak. Burayı sıklıkla kontrol etmenizde fayda var.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu