Genel

Ayda 5.160 TL Maaş Bağlanacak! Başvurular Açıldı, Tek Şartla Verilecek… Kaçırılmayacak Yardım Parası

Milyonlarca vatandaş devlet tarafından verilen 5.160 TL yardımın detaylarını araştırıyor. Yaşlı yakınına bakmakla yükümlü olanlar için ödemeler 15 Ocak’ta başlatıldı. 5.160 TL tutarında yardımlar hak sahiplerinin hesaplarına havale edilmiştir. En yakın ATM’den destek parasını çekebilirsiniz. Detaylar haberimizde..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlattığı destek ödemeleri programında ihtiyaç sahipleri için verilen yaşlılık aylıklarının miktarları artırıldı. Bakan Derya Yanık, Ocak ayı zam düzenlemesi sonrasında engelli aylıklarının da artacağını söylemişti.

Bu bağlamda yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engeli olan vatandaşlarla birlikte yüzde 70 engeli olan vatandaşların da aylıklarına zam geldiği duyuruldu. Ödemenin 3 bin 336 TL’den 4 bin 336 TL’ye çıkarıldığı açıklandı.

ENGELLİ AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI

Engelli Sağlık Kurulu raporunda “ağır özürlü” olduğunu belgeleyen kişiler engelli aylığı almaya hak kazanırlar. Başkalarının yardımı ve bakımı olmadan devam edemeyen tüm engelli vatandaşlar belgeleriyle müracaat etmeleri halinde belirlenen miktar kadar her düzenli olarak maaşlarını alırlar.

Her türlü aile geliri toplamının hanede yaşayan kişi sayısına bölünerek ortaya çıkarılan engelli aylığının hesaplanmasında net asgari ücretin 2/3’ünden daha az bedeli baz alınır.

EVDE BAKIM HİZMETİNDEN KİMLER FAYDALANIR?

Üvey çocuklar da dahil edilmek üzere bakıma muhtaç olan engelli kişiler için evde bakım hizmeti sunulmaktadır. Eş, çocuklar ve eşleri, ebeveynler ve onların ebeveynleri, torun ve torunların eşleri, kardeşlerin eşleri, kardeşlerin çocukları ve kardeşlerin eşleri, eşin ebeveynleri, eşin erkek ve kız kardeşleri, eşlerin erkek ve kız kardeşlerinin eşleri ve çocukları, amcalar ve amcaların eşleri, teyzeler ve teyzelerin eşleri, dayılar ve dayıların eşleri, halalar ve halaların eşleri ve bu bireylerin hepsinin çocuklarının engelli bakımı sağlaması halinde kendilerine evde bakım maaşı verilir.


Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu