Genel

EYT’siz 1800 günle erken emeklilik TABLOSU yayınlandı! 1999-2000-2007-2008 sigortalılar için emekliliği yaş şartsız emekli olacaksınız! EMEKLİLİK YAŞI DÜŞTÜ…

Milyonlarca çalışan için erken emeklilik fırsatı geldi. Çalışanlar erken emeklilik şartlarını bir an önce yerine getirip emekli olmak istiyor. Eğer emekliliğiniz için şimdiden planlamalar yapıyorsanız, ne zaman emekli olacağınızı önceden bilmediğinizde hesaplamanızda fayda var. Böylelikle emeklilik hayatınızdaki koşulları değiştirebilecek adımlar geç kalmadan atabilirsiniz. Peki, kimler 1800 günle erken emekli olacak? İşte detaylar!

Erken emeklilik imkanı hakkında aramalar hız kazandı. Erken emeklilik avantajları arasında; kadınlar için doğum borçlanması, erkekler için askerlik borçlanması ve her çalışanın yararlanabileceği kısmi yaştan emeklilik imkanı bulunuyor. Bunlar sayesinde yıllarca beklemeden emekli olmak mümkün kılınıyor. Bu kapsamda kendi durumunuzu iyi bir şekilde tespit etmeniz gerekiyor. Yaşınız, işe giriş tarihiniz, ödediğiniz primler erken emeklilik hakkınızın ne derece yüksek olduğunu belirliyor. Bazı durumlarda 1800 günle erken emeklilik imkanına sahip olabilirsiniz. Peki, kimler yararlanacak? İşte detaylar!

Hastalık nedeniyle işgücü kaybına uğrayan veya engelli kişiler daha düşük primle ve gün sayısıyla emekli olabiliyor. 3600 günden az emekliliğe malulen yani sağlık sebebiyle emeklilik adı veriliyor.

RAPOR ALMAK ŞART

1800 günden emekli olabilmek için en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu almak. Bu raporu almak için SGK merkezlerine başvurmak gerekiyor. SGK’nın sevkiyle görevlendirilmiş hastanelere gidebilirsiniz. Bu raporu aldıktan sonra malulen emeklilikte gün şartına bakılıyor.

1800 GÜN ŞART

Çalışma gücünde yüzde 60 kayıp olsa bile, malulen emeklilikte en az 1800 gün prim ödenmesi gerekiyor. Yaklaşık 5 yıl gibi bir çalışma süresi 1800 güne denk geliyor. Malulen emeklilikte, çalışma kaybına neden olan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlaması gerekiyor. En az 10 yıl sigorta şartı da aranıyor.

HANGİ HASTALIKLAR VAR?

Malulen emekliliğe yol açan hastalıklardan birisi göz hastalıkları oluyor. Kişide bulunan görme azlığı ve retina kanamaları gibi durumlarda; sağlık problemlerini raporla ispat eden kişiler emekli olmaya hak kazanabiliyor. İşitme ve denge kaybı, kan ve cilt hastalıkları, organ yetmezliği ve nakli gibi hastalıkların yanı sıra, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar, tüberküloz, AIDS, beyin felci, Parkinson gibi hastalıklarda da malulen emeklilik hakkı sağlanabiliyor.

10 YIL SİGORTASI OLAN EMEKLİ OLABİLİR

Dilekçesini teslim eden maaşını hemen kapacak. Gününü tamamlayamayan ve tamamlama imkanı olmayan kişiler için yaştan emekli olma imkanı sunuluyor. İlk sigortalılık tarihi bunun için önemli bir kıstas olsa da genel şartlara bakıldığında 10 yıllık sigortanızla emekli olma hakkına sahip oluyorsunuz. Ancak bunun için aranan bir şart var. Burada ilk sigorta tarihiniz büyük önem taşıyor. Yani erken yaşlarda sigortanızın başlamış olması gerekiyor.

10 YIL SİGORTA YETERLİ

Prim günü yetmeyen ancak yaşı nedeniyle bunu tamamlama imkanı da kalmayan kişiler ‘yaştan emekli’ olabilir. Şartlar ilk sigortalılık tarihine göre değişse de, 10 yılla, yani 3600 günle emekli olmak da mümkün. Normal emeklilik dışında bir de yaşı ilerlemiş fakat prim ödeme gün sayısı az olan kişiler için yaştan emeklilik uygulaması bulunuyor. Yaştan emeklilikte daha düşük prim ödeyerek emekli olunur. Hatta sadece 10 yıl çalışan bir kişi bile yaştan emekli olma hakkına sahip olabilir. Ancak bunun için erken yaşta sigortalı olmak gerekir. Yaştan emeklilik, belirli bir yaşa gelmiş ve normal emeklilik için gerekli prim ödeme sayısını dolduramamış yani yeterince çalışamamış kişilere sağlanan bir haktır. Prim gün sayısı yetmeyen ve bu nedenle emekli olamayan ancak yaşı nedeniyle prim ödeme gün sayısını tamamlama imkanı kalmamış kişiler yaştan emeklilik hakkından yararlanabilir.

O TARİHE DİKKAT EDİN!

Yaştan emeklilik şartları ilk kez sigortalı olunan tarihe göre farklılaşıyor. 9 Eylül 1981’den önce ilk kez sigortalı olmuş kadınlar ve yine 23 Mayıs 2002 itibarıyla 15 yıl sigortalılığı bulunan kadınlar 50 yaşında ve 3600 prim günüyle emekli olabilir. Diğer yandan 9 Eylül 1976’dan önce ilk kez sigortalı olmuş erkekler ve yine 23 Mayıs 2002 itibarıyla 15 yıl sigortalılığı bulunan erkekler 55 yaşında ve 3600 gün primle emekli olabilir.

10 VE 15 YIL ŞARTI ÖNE ÇIKIYOR

Daha geç sigortalı olan kişiler de 10 yılla, yani 3600 günle emekli olma hakkına sahip. Ancak bunun için aynı zamanda 15 yıllık sigortalılık şartı da söz konusu. Diğer yandan daha geç sigortalı olan kişilerin yaş haddinde de yükselme olur. Örneğin ilk kez 1 Ocak 1990 tarihinde sigortalı olmuş bir erkek çalışan 3600 gün primini 1 Ocak 2018’de doldurmuşsa 15 yıllık sigortalılık süresi ve 60 yaşını doldurmak şartıyla yaştan emekli olabilecektir.

Diğer yandan 9 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri arasında ilk kez sigortalı olan kişiler için yaştan emeklilikte 3600 gün prim yeterli olmuyor. Bu kişilerin yaştan emekli olabilmeleri için 4500 gün prim yani 12 buçuk yıl çalışmış olma, 25 yıl sigortalılık ve kadınsa 58, erkekse 60 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Dolayısıyla yaştan emeklilik şartları herkes için farklı olabiliyor.


Kaynak:www.bozuktus.com/

Leave your vote

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.