Genel

1000, 1500, 2000 gün primi olanlar SGK’dan müjdeli haber geldi… Yaş şartsız 6-8-10 yıl erken emeklilik! 38-40-44-56 yaşında erken emekli olacaksınızb

Erken emeklilik herkesin hayalleri arasında yer alıyor. Bazı avantajlar sayesinde yıllarca beklemeden emekli olmak mümkün olabiliyor. Kadınlar için doğum borçlanması, erkekler için askerlik borçlanması ve her çalışanın yararlanabileceği kısmi yaştan emeklilik bunların içinde yer alıyor. Tabii erken emekli olabilmek için kendi durumunuzu mutlaka iyi belirlemeniz gerekiyor. EYT kapsamayanlar için erken emeklilik yollarına haberimizde yer verdik

EYT kapsamına dahil olmayanlar için erken emeklilik yolları açıklandı. Ülkemizde yasalar kapsamında belli bir yaşı dolduran ve prim ödeyen kişiler emeklilik hakkında sahip olabiliyor. Bu kapsamda yaş, prim, sigortalı olma zamanı gibi şartları yerine getirenler bu hakkı elde ediyor. Ancak bu süreler bazı durumlarda daha da düşürülerek daha erken emeklilik imkanı sunabiliyor. Bu kapsamda bazı sihirli rakamlar var. 10-15 yılda erken emekli olmanın önü açılıyor. Peki, kimler erken emekli olabilir? EYT’siz erken emekli olmak için neler yapılmalı? İşte EYT yasasından yararlanamayanlar için alternatif çözümler haberimizde!

Erken emekli olmak tüm çalışanları en büyük isteklerinden birisi oluyor. Bazı koşullarda emeklilik yaşı kısalabiliyor. Vatandaşlara en az 730 gün yani 2 yıl avantaj sağlıyor.

EYT’DE TARİH BELLİ OLDU

Günümüzde farklı meslek gruplarında çalışan milyonlarca kişi emeklilik için gün saymaya devam ediyor. Bazı durumlarda emeklilik yaşı geri çekmek mümkün olabiliyor. Kadınlar çocuk durumundan 2 yıldan 6 yıla erken emekli olabiliyor. Aynı zamandarkekler için de askerlik borçlanması ile erken emeklilik imkanı sağlanıyor.

EN AZ 1, EN ÇOK 6 YIL ERKEN EMEKLİLİK İMKANI

Kadın çalışanların bir çoğu doğum yaptıktan sonra çocuklarının bakımı için iş hayatından uzak kalıyor. Böylece hem emeklilikleri gecikiyor hem de prim gün sayıları azalıyor. Bu mağduriyeti gidermek için yasalarımız kadınlar için doğum borçlanması hakkı tanıyor.

Anneler bu sayede 3 çocuğa kadar borçlanarak prim kazanabiliyor. Özellikle 1 çocuk için 2 yıllık prim kazanılması ile 6 yıllık avantaj da elde ediliyor. Hangi kurumdan olursa olsun bütün kadın çalışanlar, yani SSK’lı olanlar, kendi işini yapan Bağ-Kurlular ve memur olan anneler doğum borçlanması yapabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ödeyerek Bağ-Kur’lu olanlar da doğum borçlanması yapabilir.

ASKERLİK HİZMETİ EMEKLİLİĞİ ÖNE ÇEKİYOR

Askerlik sigorta başlangıç tarihinden önce yapıldıysa sigorta başlangıç tarihi öne çekilir. Borçlanan kişinin prim ödeme gün sayısını artırır. Emekli olmak için gereken sigortalılık süresi, yaş şartını sağlayan ancak çalıştığı günler emekli olmasına yetmeyen askerlik borçlanması ile emekli olabilir. Örneğin emekli olmasına 5 ay kalan bir erkek sigortalı, 5 aylık bu süreyi borçlanarak emekliliğe hak kazanabilir. İlk kez sigortalı olduğu tarihten sonra askerlik borçlanması olanlarda emeklilik öne çekilmez.

O SÜREYE DİKKAT!

Sigortalı çalışmadan önce askerliğini yapanlar prim günü eksik olmasa da borçlanmaya giderek erken emekliliğe hak kazanabilir. Bazı durumlarda bir günlük borçlanma emeklilik tarihini 1 yıl öne çekebilir. Eğitim döneminde yapılan stajlar emekliliğe esas olan uzun vadeli sigorta primi olarak ödenmiyor. Bu nedenli sigorta başlangıcı kabul edilmiyor. Ancak doğum borçlanmasında başlangıç olarak kabul ediliyor.

EYT’DE ŞARTLAR NE OLACAK?

ŞARTLAR NE OLACAK?

Bazı meslek grupları erken emeklilik hakkına sahip olabiliyor. Bu meslekleri, hayatının belli döneminde seçmiş ama erken emeklilik hakkı olduğunu bilmeyen binlerce vatandaş var. SGK tarafından belirlenen bu listedeki işçiler, 46, 47, 48, 49, 50 yaşında emekli olabiliyor. Emekli olarak artık çalışmak istemeyen vatandaşlar da bu haktan yararlanmak istiyor.

1999 DÜZENLEMESİ ÖNCESİ SİGORTA GİRİŞİ OLAN SSK’LILAR DİKKAT!

Mevcut durumda 1999 öncesi sigorta girişi olan vatandaşların emeklilik şartlarına bakacak olursak; 4A SSK dediğimiz kategoride yer alan kadınlar ve erkeklerin 20 ve 25 yıl sigortalılık süresiyle 5.000 ila 5.975 gün primi tamamladıklarında emeklilik için yaşı beklediğini görüyoruz.

Yaş şartı ne burada? Erkeklerde 44-58 yaş arası, kadınlarda ise 38-56 yaş aralığı. Burada yaş şartını kaldırdığımızda diğer şartlar sabit olacak şekilde 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar emekli olabilecek.

ERKEN EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKLİ?

Bunlardan birisi prim gün sayısı, çalışma süresinde maden işçilerinin 1800, diğer işçilerin ise 3600 gün fiili hizmet süresi kapsamında çalışması gerekiyor.

HANGİ MESLEKLERDE ÇALIŞANLAR ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI ELDE EDER?

Madencilik ve yeraltı işleri, Cıva üretimi işleri, Demir ve Çelik fabrikaları, Asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Radyoaktif işlerde, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet-Polis-Mit çalışanları, Ceza infaz kurumlarında çalışanlar, Basın ve gazetecilik işleri, TRT’de haber hizmetinde çalışanlar, TBMM yasama organı üyeleri, Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar, Kurşun ve arsenik işleri, Su altında çalışmayı gerektiren işler, Alüminyum fabrikaları, Döküm fabrikaları, Çimento fabrikaları, Cam fabrika ve atölyeleri Kok fabrikaları Termik santraller İtfaiye ve yangın söndürme işleri İhtiyat pilotları Diş tabibi Eczacı Tabip Hemşire Ebe Hastabakıcı hemşireler Toplum sağlığı teknisyeni

3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir?

4A, 4B ve 4C kapsamındaki sigorta kollarından birine mensup olarak çalışanların 3600 günden emekli olmak için sigorta başlangıç tarihinin 09.09.1999 ve evveline ait olması gerekir. Bu tarihten sonra sigortalandırılan bireylerin 3600 günden emekli olması söz hususu değildir. 3600 prim günü ödemesinin SGK’ya yapılmış olması ve 15 senelik sigortalılık süresinin tamamlanması şarttır. Bu iki koşul 09.09.1999- 30.04.2008 tarihleri arasında tamamlanmalıdır. Prim süresi ve prim ödemelerinin ek olarak yaş koşullarının yerine getirilmesi lazımdır. 9.09.1999 ve evvel ilk kez sigortalandırılanlardan 31.12.2011 tarihinden evvel 15 senelik sigortalılık süresini ve 3600 prim günün dolduran erkek sigortalılar 55 yaşında; bayanlar sigortalılar ise 54 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar. Peki 9 Eylül 1999 ve sonrasında ilk defa sigortalı olanlar için durum nasıl oluyor? 09.09.1999 tarihinden sonra 30 Nisan 2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olan kişiler için de 3600 gün benzeri bir emeklilik imkanı var. Normal şartlarda 7 bin gün prim doldurması gereken bu çalışanlar kısmi yani yaştan emekli olmak isterlerse onları ilgilendiren rakam bu kez 4 bin 500 oluyor. Bu tarihler arasında ilk defa sigortalı olanlar 25 yıl sigortalılık süresini ve 4500 gün primi tamamladıktan sonra kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında emekli olabiliyor.

5400 GÜN YA DA 15 YIL ÖNEMLİ

İkinci önemli rakamımız ise 5400. Bu rakam aslında 15 yıla tekabül ediyor. 5400 gün ya da 15 yıl Bağ-Kur sigortalıları ve memurlar için önemli. Aynen SSK’lılarda olduğu gibi Bağ- Kur sigortalıları yani kendi işini yapanlar veya şirket ortakları ile memurlar da kısmi yaştan emeklilik hakkına sahipler. Peki Bağ-Kur’lular yaş haddinden nasıl emekli olur ona bakalım. Erkekler ve kadınlar için iki ayrı hesaplama yöntemi bulunuyor.

ERKEK BAĞ-KUR’LULAR: Burada hesaplama yapılırken önemli bir tarih ortaya çıkıyor. O da 1 Ekim 1999. Bu tarihe göre yaş şartı da belirleniyor. Kısmi emeklilik için 01.10.1999 tarihinden itibaren emekliliğine 2 tam yıl ve daha az kalan erkek sigortalılar, 15 tam yıl (5400 gün) prim ödemiş olması ve 55 yaşını doldurması halinde emekliliğe hak kazanıyor. 1 Ekim 1999 tarihinde 55 yaş ve 15 tam yıl için 2 yıldan fazla süre varsa kademeli olarak emeklilik yaşı değişiyor. 1 Ekim 1999-30 Nisan 2008 arasında Bağ-Kur sigortalısı olanlar ise emekli olabilmek için 62 yaşını doldurmak ve 15 yıl yani 5400 gün prim ödemek zorundalar.

KADIN BAĞ-KUR’LULAR: Bağ-Kur’lu olup kısmi yaştan emekli olmak isteyen kadınlar için de erkeklerde olduğu gibi 1 Ekim 1999 tarihi milat olarak alınıyor.1 Ekim 1999’dan itibaren emekliliğine 2 tam yıl ve daha az kalan kadın sigortalılar, 15 yıl (5400 gün) prim ödemek ve 50 yaşını doldurmak şartıyla emekliliğe hak kazanıyor. 1 Ekim 1999 tarihinde 50 yaş ve 15 tam yıl için 2 yıldan fazla süre varsa kademeli emeklilik yaşı uygulanıyor. Bu yaşları da aşağıdaki tablomuzda göreceksiniz.


Kaynak:www.bozuktus.com/

Leave your vote

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.