EKONOMİGenelGÜNCELGÜNDEM

SGK’DAN 24 bin 910 TL DESTEK! SGK’dan milyonlarca çalışanın hesabına para yatıracak! 90 gün sigortanızın olması yeterli!

Çalışan kadınlara destek olmak amacıyla SGK tarafından yardım ödemeleri yapılıyor. Asgari ücret rakamının 2023 yılı için brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlenmesinin ardından anne ödemeleri merak edildi. Doğum izin parası kapsamında yapılan ödeme tutarları, 2023 yılı asgari ücretiyle birlikte arttı. İşte 2023 çalışan kadın rapor, iş görmezlik parası…

Kadınlar doğum yaptıklarında üç, bazı durumlarda ise dört ayrı ödenek alıyorlar. Öncelikle doğum izninde oldukları dönemde maaşlarını devletten iş görmezlik ödeneği ile alan annelere ayrıca doğum parası, emzirme ve yaparlarsa yarı çalışma ödeneği de veriliyor.

ANNELERE YAPILAN DOĞUM ÖDEMELERİRAPOR, İŞ GÖRMEZLİK PARASI

Doğum öncesi ve sonrası toplam kullanılan 112 günlük (16 hafta) izin süresi üzerinden hesaplanıyor. İkiz ve üçüz olunca bu süreye 2 hafta daha katılıyor. Paranın yatıp yatmadığı ‘turkiye.gov.tr’ den kontrol edilebiliyor. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni bittikten sonra yatıyor. Ya da başvuru yapan kişiler tarafından PTT şubelerine gidilerek çekiliyor.

DOĞUM YARDIMI

Annelere çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın doğum parası da veriliyor. İlk çocuk için 300, ikinci için 400, üçüncü ve sonrakilere de 600 lira ödeniyor. Bunun için en yakın kaymakamlığa başvurmak yeterli, Çocuğun doğum belgelerini de yanınızda götürmeyi unutmayın.

EMZİRME ÖDENEĞİ

Emzirme ödeneği almak için de kadının çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması yeterli oluyor. Her yıl bu ödenek yeniden belirleniyor. 2022’de tutar 316 liraydı, bu yıl için henüz rakam belli değil. Kadın çalışmıyorsa sigortalı eşine bu para ödeniyor.

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI

En fazla 24 ay verilen ‘Çoklu Doğum Yardım Programı’ ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğum yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 150 lira ödeme yapılıyor. Hanedeki kişi başına gelir şartı, 2022 yılı için 1.416 lira oldu.

RAPOR, İZ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ PARASI HESAPLAMA 2023

Doğum izin gün sayısı, doğumdan önce 8 hafta yani 56 gün, doğumdan sonra da 56 olmak üzere 112 gündür. Çoğul gebelik (ikiz, üçüz vs.) durumu varsa doğum incesi izne fazladan 2 hafta (14 gün) olmak üzere en fazla 126 gün olmaktadır. 126 günden fazla girerseniz sistemimiz 126 gün üzerinden hesap yapacaktır.

2023 ASGARİ ÜCRETLİ BİR ANNENİN ÖDENEĞİ ŞÖYLE HESAPLANIYOR

:Aylık brüt ücret: 10 bin 8 TL

Günlük brüt ücret: 10 bin 8 TL/ 30 = 333,60 TL16 Haftalık (112 gün) rapor parası: 333,60X 112= 37.363,2 TL Anneye ödenecek miktar: 37.363,2 X 2/ 3= 24.57 TL*Brüt ücrete göre örnek bir doğum parası hesaplamasıdır.

DOĞUM (RAPOR) PARASI ŞARTLARI

SSK’lı çalışan kadınlara doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik ödemesi yapılıyor. Yeni annenin doğum parasını alabilmesi için bazı şartları taşıması gerekiyor.

Bunlar şöyle:Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmalı. Doğum izni başlamadan önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor.Kadının işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor. Rapor süresince yani 112 gün içinde işyerinde çalışmamak şart.Kadın çalışan, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmeli. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.2023

ÇALIŞAN KADINLARA ÇOCUK DESTEĞİ NE KADAR

?Hesaplamalara göre, asgari ücretle çalışan anneye 8 haftalık süre için ödenecek en düşük tutar 24 bin 910 TL. Bu destek, 12 aylık sigorta sürecinde 90 gün sigortası olan anneler için veriliyor.

KREŞ YARDIMI NEDİR?

Kreş destek programı, 0-60 ay arası çocuğu olan, çalışmaya başlamak, daha önceki işine geri dönmek ya da işi olan annelere yapılan para yardımıdır. Şimdilik pilot bölgelerde uygulamaya konulan kreş yardımı için Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya’da yaşayan anneler başvurma imkanı bulunuyor. Kreş desteği tek bir çocuk için ve maksimum 24 ay süresince verilmektedir. Çocuk 72 aylık olduğunda ya da ilkokula başladığında 24 ay tamamlanmasa bile kreş desteği sona ermektedir.

KREŞ YARDIMI ŞARTLARI

– 0-5 yaş aralığında çocuğu bulunan anneler,- Maddi açıdan zor durumda olan çalışan anneler- Dul ve eşinden boşanmış olan çalışan annler- Eşi ölmüş olan ve çalışmak zorunda olan annler- Geçim sıkıntısı yaşayan babalara verilmektedir.

KREŞ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kreş yardımı alma şartlarından ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kreş yardım başvurusu yapmak için mutlaka Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir veya Malatya illerinde ikamet etmeniz gerekiyor.Anneler, e-Devlet sistemi üzerinden Kurumsal Çocuk Bakımı sayfasından başvurularını yapabilirler.Son olarak destek parasını almak için hem anne hem de babanın çalıştığını belgelemeniz gerekmektedir.Değerlendirilmeye alındıktan sonra kreş desteğinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.’

İŞTE ANNE PROJESİ

‘İŞKUR tarafından geliştirilen ‘İşte Anne Projesi’ kapsamındaki mesleki kursa katılım sağlayan annelere bu yıl ayda 3300 TL, 3 ayda ise 9900 TL ödeme sağlanıyor. Başvurular ise e-Devlet üzerinden kolaylıkla sağlanabiliyor. Gereken şartları yerine getiren vatandaşlara ödeme yapılıyor.İŞKUR’un hayata geçirdiği projeden 15 yaş dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocukları olan anneler yararlanabiliyor. Bu projeden evlat edinenler de yararlanabiliyor.Proje kapsamında mesleki eğitim kursları ya da işbaşı eğitim kurumlarına katılanlar devam ettikleri sürece ayda 3300 lira alıyor. Bu destek, Türkiye’deki 81 ilde geçerli. Başvuru için İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, işverenin birinci, ikinci dereceden akrabası veya eşi olmaması, işbaşı eğitim programına başvurulması gerekiyor.

İŞTE ANNE PROJESİ’NE NASIL BAŞVURULUR?

İşte Anne Projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanmak için çocuğa ait nüfus cüzdanı, kreş ve gündüz bakımevinin faturası, kreşten alınan SGK sicil numarasının yer aldığı belgelerin temini yeterli. Tüm bu belgelerin toplanmasının ardından, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne veya hizmet merkezlerine müracaat edilmesi gerekiyor.

Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu