Genel

SICAK gelişmeler yaşanıyor: EYT’liye borç yapılandırma sürprizi!

 

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. EYT’liler prim borçlarını yapılandırma imkanına kavuşuyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yapılandırma paketinin devreye girmesiyle birlikte EYT ile emeklilik bekleyenler kamu bankalarından alacakları krediyi emekli maaşlarıyla geri ödeyebilecek.

Milyonlarca vatandaşı borç yükünden kurtaracak olan borç yapılandırma paketi, emeklilik için gün sayanlara da ilaç gibi gelecek. İşte son dakika haberinin detayları…

Borç yapılandırma paketi devlete borcu olan milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürdü. Öte yandan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasını bekleyenler ve emeklilik için gün sayanlar için de önemli sürprizler var.Geçmişte yapılan yapılandırma düzenlemelerine benzer olduğu takdirde EYT’liler ödeyemedikleri prim günlerini kredi imkanı ile ödeyip emeklilik hakkına kavuşabiliyor.

Kısaca borç yapılandırma paketi EYT’lilere avantaj getiriyor.

BORÇ YAPILANDIRMASI İÇİN SGK, BAĞ-KUR PRİM BORCU DETAYI

Borç yapılandırma paketi devlete olan prim borçlarını kapsadığından Bağ Kur ve SGK prim borcu olanlar bu düzenlemeyle birlikte borçlarını taksite böldürebilecek, gecikme cezası ve faiz yükünden kurtulacak.Bu durumda emeklilik günü geldiği halde kuruma borcu olduğu için emekli olamayanlar EYT kapsamına girdiği halde borcu olduğu için bu hakkı kullanmakta gecikecek olanlar için önemli bir avantaj olacak.

Borcu yapılandıranlar ya da faizlerini sildirip peşin ödeyenler ilk taksitlerini ödedikten sonra emeklilik işlemlerini başlatabilecekler.

PARAM YOK DİYENE KOLAYLIK VAR

Öte yandan maddi imkanı olmadığı için ödeme yapmakta zorlananlar için bir başka avantaj daha var: kredili emeklilik…Geçmişte yapılan yapılandırma düzenlemelerinde de uygulandığı gibi kuruma olan borcu ödediği takdirde emekli olabilecek durumda olanların borcu kamu bankaları borç miktarı kadar kredi ödüyor. Bu kredi sigortalıya değil SGK’ya gönderiyor ve borç ortadan kalktığı için emeklilik yolu açılıyor.Kredi geri ödemesi ise emekli maaşından yapılıyor.

Bu imkandan EYT düzenlemesi ile emekli olacaklar da yararlanabilecek. Öte yandan yine doğum ve askerlik borçlanması ile emekli olabilecek EYT’liler de kredi imkanından yararlanabilecekler.Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem’in aktardığı bilgilere göre yeni yapılandırma düzenlemesiyle birlikte gelirse askerlik ve doğum borçlanması yapmak için maddi imkanı olmayan EYT’liler de bundan yararlanabilecek.Öte yandan EYT için 9 bin gün Bağ Kur’u tamamlamak zorunda olanlar eğer SSK primleri yeterli ise günlerini dondurup borçlarını sildirdikten sonra emeklilik hakkına SSK kapsamında kavuşabilecekler.

MARTTA MAAŞLAR YATAR AÇIKLAMASI

Diğer yandan EYT ilk maaş ödemesi hakkında da açıklama geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu dün yaptığı açıklamada, “EYT’yi en geç haftaya Meclis’e sunmayı planlıyoruz, maaşlar en geç mart ayında yatırılacak. Bu konuda en ufak bir tereddüt söz konusu değil” dedi.Meclis’te gazetecilerin sorularını cevaplayan Akbaşoğlu, özetle şunları söyledi: “EYT ile ilgili Çalışma Bakanlığımız teknik çalışmayı bitirdi. 2022 yılı içinde çeşitli EYT platformları meselelerini anlattılar.Ayrı ayrı toplantılar yaptık. Kesin olarak çözümleyeceğimizi ifade etmiştik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Eylül 1999’dan önce hukuki statü neyse onun aynen devam ettirileceğine yönelik ve yaklaşık 23 yıl sürmüş olan bu durumun AK Parti ve Cumhur İttifakı iradesiyle bizlere talimatlandırmasıyla çözüme kavuşturacağız.Bunu en geç haftaya Meclis’e sunacağız. En geç mart ayında bütün EYT’li kardeşlerimiz maaşlarını alabilecekler.

SİSTEMDE CİDDİ BİRİKİM OLACAKEYT

ile ilgili çalışmaların uzamasında birçok etken rol alıyor. Düzenlemenin kapsamına ilk olarak 2 milyon 250 bin kişi girerken, bunlardan 600 bininin memur olduğu ve ilk aşamada emeklilik hakkını kullanmayacağı hesaplanıyor. Bu durumda 1.6 milyon kişi potansiyel olarak emeklilik hakkını kullanabilecek.Bunun getireceği yükün finansmanı ve aynı zamanda başvuruların karşılanmasında sistemin zorlanmaması için çalışılıyor. Halen yılda 400 bin kişi emeklilik başvurusu yaparken bu da tüm yıla yayılıyor.EYT yasasından sonra ise bir milyondan fazla başvurunun ilk aşamada yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumun SGK sistemine getireceği yığılma da hesaplanıyor.

KIDEM TAZMİNATLARI NASIL ÖDENECEK?

Toplu işten ayrılmalar sonrasında kıdem tazminatlarının nasıl ödeneceği de önem taşıyor. Kredi tazminatlarının ödenmesi için Kredi Garanti Fonu’nun devreye alınacağı açıklanmıştı.Yıllık kıdem tazminatı toplamının yüz milyarlarca liraya ulaşabileceğini gösteren çalışmalar bulunurken, iş dünyası da bu konuda destek talep etmişti. Ancak açıklanan 25 milyar liralık KGF desteğinin kıdem tazminatları için yetersiz kalabileceğine dikkat çekiliyor.

”YÜZDE 60’A YAKINI EN DÜŞÜKTEN ALACAK

EYT’lilerin aylık oranıyla ilgili en net açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Bilgin geçtiğimiz hafta sonu yaptığı açıklamada, “En düşük emekli aylığını 5 bin 500 lira yapmamız çok işe yaradı.

BUGÜN EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?

EYT yasasının çıkmasını bekleyen milyonlarca kişi, yasanın çıkmasıyla birlikte alacakları maaşları hesaplayıp, planlarını ona göre yapmak istiyor. Vatandaşların maaşlarını hesaplayabileceği uygulama ekranı SGK tarafından erişime açıldı.

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşı hesaplaması, çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik gösteriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu da kendi sitesinde yer verdiği maaş ve emeklilik zamanı bilgileriyle birlikte, kesinlik içermeden emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirtiyor.

Kaynak:www.bozuktus.com/

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu