GÜNCEL

TSK’ya iftira atan Fincancı hakkında karar verildi!

SON DAKİKA HABERİ: Katıldığı PKK ile iltisaklı bir televizyon kanalında, “Terör örgütü PKK propagandası” yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak, tahliye edildi.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada son savunmaların alınmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Fincancı’nın “Silahlı terör örgütü PKK propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Suçun basın yayın yolu aracılığıyla işlendiğine kanaat getirerek cezanın 3 yıl 3 aya çıkarılmasına hükmeden mahkeme, verilen cezanın sanık üzerindeki olası etkileri nedeniyle Fincancı’nın 2 yıl 8 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasını karara bağladı.

Mahkeme heyeti, sanığın tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi.

BM'den Türkiye'ye küstah sözler: Derhal serbest bırakınBM’den Türkiye’ye küstah sözler: Derhal serbest bırakın

İDDİANAMEDEN

TTB Başkan Şebnem Korur Fincancı hakkında, terör örgütü PKK ile bağlantılı bir televizyonda, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik ifadeleri nedeniyle soruşturma başlatılmıştı. İstanbul’da evinde gözaltına alınan Fincancı, 27 Ekim 2022’de Ankara’da sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin meşru müdafaa kapsamındaki legal faaliyetleri ile terör örgütünün illegal faaliyetlerini bağdaştırma suretiyle “terör örgütü propagandası” yaptığı belirtilen sanık Fincancı’nın 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Fincancı’nın ikamet yerinin İstanbul olması, soruşturmanın da burada yürütülmesi nedeniyle İstanbul’daki ağır ceza mahkemesinin yargılamaya yetkili olduğuna karar vermiş, dosyayı yetkisizlikle İstanbul’a göndermişti.

Fincancı’nın yargılanmasına başlanan 23 Aralık 2022’deki ilk duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcılık, “basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası talebinde bulunmuştu.

FİNCANCININ AVUKATI: KARAR SÜRPRİZ OLDU!

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik açıklamaları nedeniyle ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan yargılanan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ve tahliye kararı verilmesi sonrası, adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Fincancı’nın avukatı Meriç Eyüboğlu, bu kararı beklemediklerini, çok mutlu olduklarını söyledi.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki üçüncü duruşmada Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, ‘Silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, sanık Fincancı’nın tutuklu kaldığı süre ve ceza miktarını göz önüne alarak tahliyesine hükmetti. Kararın ardından duruşmaya katılanlar, Çağlayan Meydanı’nda toplandı.

Duruşmaya katılan Türk Tabipler Birliği temsilcileri, İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Şebnem Korur Fincancı’nın avukatı Meriç Eyüboğlu, “Çok değil, birkaç saat sonra Bakırköy’de cezaevinin önünde yine hep beraber alkış ve halaylarımızla Şebnem Hocamızı karşılayacağız. Ceza da verildi ama tahliye kararına çok sevindik, sürpriz oldu. Hiç beklemiyorduk, o nedenle çok mutluyuz.” dedi.

“ŞEBNEM HOCAMIZIN BUGÜN TAHLİYESİNİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi 2. Başkanı Ali İhsan Ökten ise, “Şebnem Hocamızın bugün tahliyesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Hiç yaşanmaması gereken bir süreç, 2,5 aydan uzun bir sürenin ardından sonlandı. Şebnem Hocanın aldığı ceza bizlerin aklında ve vicdanında yok hükmündedir” dedi.


KAYNAK: DHA

Ömer Aktaş
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Ömer Aktaş

Kaynak : haber7

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu