DÜNYA

Taliban’ın süper otomobili bakın ne çıktı: İçi başka dışı başka!

Taliban Afganistan’ın ilk yerli otomobilini ürettiğini duyurdu. Spor otomobile ‘Mada-9’ ismi verildi. Bir yılı aşkın bir süre önce ülkede kontrolü ele geçiren Taliban’ın üst düzey yöneticileri otomobilin üretilmesinin bir onur olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamaya göre; “Afganistan Teknik ve Meslek Enstitüsü” tarafından tasarlanan otomobilin geliştirilmesinde 30 mühendis çalıştı.

‘MOTOR STANDART SEDAN’ İDDİASI

Ancak süper spor görünümlü otomobilin motor ve bir çok parçasının Toyota Corolla’ya ait olduğu öne sürüldü.

Taliban yetkilileri ise yapılan modifikasyonlar sayesinde aracın standart bir sedandan çok daha hızlı olduğunu iddia etti. Ayrıca araca ilerleyen dönemde elektrikli bir güç aktarma organı da ekleneceği belirtildi.

DERİN EKONOMİK KRİZ

Uzun yıllardır savaşın sürdüğü ülkede Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından Batılı ülkeler yardımları kesmişti. Bu nedenle mevcut ekonomik kriz derinleşti. Bankacılık sisteminin büyük zarar gördüğü ülkede, son dönemde binlerce iş yeri kapanmak zorunda kaldı. İşsizlik, yoksulluk ve açlık alarm verici seviyelere ulaştı.

Son BM raporlarına göre, ülke nüfusunun yarısından fazlası yardımlara muhtaç durumda. Benzer şekilde, yetersiz beslenme, kızamık, çocuk felci gibi birçok hastalıkta artış meydana gelirken sağlık kuruluşları da imkansızlıklarla boğuşuyor.


Enes Kılıç
Haber7.com – Gece Editörü

Haber 7 - Enes Kılıç

Kaynak : haber7

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu