GÜNCEL

Şükriye Tutkun, konser ücretini gasbeden Beşiktaş Belediyesine açtığı davayı kazandı

Ünlü sanatçı Şükriye Tutkun, 24 Kasım 2017’de Beşiktaş Belediyesinin organize ettiği bir etkinlikte konser verdi. Bu konserin ardından ücretini alamayan Tutkun, Beşiktaş Belediyesine alacak davası açtı.

Tutkun’un avukatı Sezgin Tunç tarafından İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, Türk halk müziği sanatçısı olan Tutkun’un, davalı Beşiktaş Belediyesinin talebi üzerine 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında organize edilen etkinliğe katıldığı ancak konser sonrasında ödenmesi gereken konser ücretinin ödenmediği belirtildi.

4 YILDIR FARKLI GEREKÇELERLE ÖDEME YAPILMADI

Dilekçede, davalı belediyenin farklı konserler organize edileceği taahhüdüyle Tutkun’u beklettiği, 4 yıla yakın bir süredir de farklı gerekçeler ileri sürülerek kendisine hiçbir şekilde ödeme yapılmadığı vurgulandı.

Şükriye Tutkun’un söz konusu durumu hukuki yollara ve ihtara başvurmadan önce Beşiktaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Mandacı’ya konserden hemen sonra defaatle aktararak konser ücretini talep ettiği belirtilen dilekçede, Mandacı ile Tutkun arasındaki mesajlaşma kayıtlarında da borcun varlığının açık bir şekilde ikrar edildiği aktarıldı.

Dilekçede, Tutkun’un konser alacaklarının kendisine ödenmemesi nedeniyle davalı Beşiktaş Belediyesi’ne hitaben düzenlenen ihtarname ile de alacaklarını talep ettiği ancak herhangi bir ödeme yapılmadığı belirtilerek, sanatçının icra ettiği konseri nedeniyle alacağı 40 bin lira ücretin, konserin düzenlendiği 24 Kasım 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınmasına karar verilmesi talep edildi.

“HAK GASBI MAHKEME KARARIYLA DURDURULMUŞ OLDU”

İstanbul 11. Asliye Hukuk Mahkemesi, Şükriye Tutkun’un açtığı alacak davasını kabul etti.

Talep edilen 40 bin lira alacağın, davalı Beşiktaş Belediyesinden alınarak davacı Şükriye Tutkun’a verilmesine karar veren mahkeme, bu alacağa dava tarihi olan 30 Eylül 2020 tarihinden itibaren yasal faiz işletilmesine hükmetti.

Davaya ilişkin açıklama yapan avukat Sezgin Tunç, haksız olan bu uygulama ile bir sanatçının fikri emeğine, performansına karşılık hak gaspı yapılmış olunduğunu belirterek, “Beşiktaş Belediyesinin bu yanlış kararı, bu hak gasbı mahkeme kararıyla durdurulmuş oldu. Alacağı icra takibi yoluyla tahsil edeceğiz. Umarız bundan sonra hiçbir sanatçımız bu şekilde mağdur edilmez.” ifadelerini kullandı.

İBB YANDAŞ DİYE FİŞLEMİŞ

Tutkun daha önce de; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Eski Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğü ve kendisiyle fotoğraf çekildiği gerekçesiyle CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm konserlerinin iptal ettiğini açıklamıştı.

Şükriye Tutkun, 2020’de Twitter’daki şahsi hesabından şu ifadeleri kullanmıştı:

“Her ne kadar inkar etseler de, sırf Meclis’e gidip Aile Bakanı’yla ilgili sorunumu Binali Yıldırım’a aktardığımda çekilen fotoğraf sebebiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm konserlerimi iptal etti. Beşiktaş Belediyesi üç yıldır verdiğim konserin karşılığını ödemiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ise yandaş listesindeymişim.”


KAYNAK: HABER7, AA

Erhan Ceylan
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Erhan Ceylan
Kaynak : haber7

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu