EKONOMİ

Prim aynı, gün aynı, maaş niye farklı? MHP’den destek geldi

 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda memur ve emeklilerin maaşlarına yüzde 30 zam yapılmasını öngören yasal düzenlemenin görüşmeleri sırasında intibakla ilgili de görüşler dile getirildi.

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, 2000 sonrası emekli olanlarla ilgili intibak yasasının çıkarılmasını istedi. Ergün “2000 sonrası emeklilerin intibak yasasının çıkması için çok gayret sarf ettik hatta konu bir emekli tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşındı. Daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ‘Bizim konumuz değildir, Türkiye’nin iç meselesidir’ dedi, doğru söyledi. Konuyu Anayasa Mahkemesine taşıdık, Anayasa Mahkemesi de ‘Konu benim görevim değil, Meclis’in görevidir’ dedi. Nasıl ki 2012’de üzerinde çalışıp 2013’te o farklar ödendiyse 2000 sonrası emeklerin intibak yasasının çıkarılmasında sizlerden yardım bekliyoruz” dedi.

MHP’DEN DESTEK

Ergün’ün talebine MHP’den de destek geldi. MHP’nin Plan Bütçe Komisyonu üyesi ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, MHP olarak, emekli maaşları arasındaki farkların giderilmesi için intibak düzenlemesinin yapılmasını istediklerini hatırlattı. Kalaycı “Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumunun, Çalışma Bakanlığımızın kapsamlı bir çalışma yapması gerekiyor; gerçekten bir ihtiyaç bu. Bütün milletvekili arkadaşlarım da sahada karşılaşıyordur. Aynı primi ödemiş, aynı yıl çalışmış ama emekli aylıkları farklı. Niye? Farklı tarihlerde çıkan kanunlarla emekli aylığı bağlama usulü değiştirildiği için farklı farklı emekli aylıkları çıkıyor. Bu konuda bir intibak düzenlemesi yapılması gerekiyor” diye konuştu.


KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Fuat Öner
Haber7.com – Haber Şefi

Haber 7 - Fuat Öner
Kaynak : haber7

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu