BİYOGRAFİ

Burhan Çaçan kimdir ve aslen nerelidir? Türkiye’de ilk ezan okuyan Burhan Çaçan’ın hayatı

Burhan Çaçan 17 Ekim 1960’ta Ağrı’ya bağlı Eleşkirt’te dünyaya geldi. Aslen Ağrılıdır. 12 çocuklu bir ailenin ferdidir. 

Babası Ağrı’da büyük bir aşiret ağalarından (55’ler olarak bilinen aşiret ağalarından ve Demokrat Partisi’nin aktif üyelerinden) biridir. Babası 27 Mayıs Darbesinde Adnan Menderes’le ile birlikte Yassıada’ya sürüldü. Bundan ötürü oğlunu 6 yıl sonra görebildi.  

Burhan Çaçan, 1978’de katıldığı TRT Erzurum Radyosu tarafından açılan amatör sesler yarışması hayatının dönüm noktası oldu. Yarışmayı kazanmasının ardından önce Ankara’ya sonra da İstanbul’a yerleşti. 

1981’de ilk albümünü piyasaya süren Burhan Çaçan kısas üre içinde müzik kariyerinin basamaklarını tırmandı. Aynı yıl içinde sinema filmlerinde de rol almaya başladı. 10’a yakın sinema filminde oyunculuk performansı sergiledi. 

Ayrıca, İlahiler 99 ve Mevlüt Ve İlahiler isminde ilahi albümleri büyük ses getirdi. 

TÜRKİYE’DE İLK EZAN OKUYAN SANATÇI

Burhan Çaçan, bir röportajında verdiği bilgide, Türkiye’de ezan okuyan ilk sanatçı olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili, “Bu büyük bir cesaretti. Sonra tüm sanatçılar okumaya başladı” ifadelerini kullandı. 

“CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜM DUYMADIĞIM KÜFÜR KALMADI”

2021’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan iletişimi ile gündem olan Burhan Çaçan, bu durumdan dolayı tepki çekti. Konuyla ilgili “Cumhurbaşkanı ile görüşüyoruz diye sosyal medyadan duymadığım küfür kalmadı.” dedi. 

BURHAN ÇAÇAN OYNADIĞI FİLMLER

BURHAN ÇAÇAN VEFAT ETTİ

Burhan Çaçan 12 Ocak 2023’te, 62 yaşında hayatını kaybetti.  


Kaynak : haber7

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu