DÜNYA

1,1 milyar dolarlık imza atıldı… ABD’den 100 adet Sidewinder füzesi satın alacaklar

Tayvan ajansı CNA’nın askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Savunma Bakanlığı, “AIM-9X Block II” model taktik Sidewinder füzelerini ve bileşenlerini 78,63 milyon dolara satın almak üzere ABD ile anlaşma imzaladı.

2030’a kadar partiler halinde teslim edilmesi öngörülen füzelerin ilk etapta Ada’nın güneydoğusundaki Taitung şehrindeki askeri üsse konuşlandırılması planlanıyor.

1,1 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ

Anlaşma, ABD Başkanı Joe Biden’ın Eylül 2022’de onayladığı Tayvan’a 1,1 milyar dolarlık silah satışı kapsamında gerçekleştirilecek.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansına göre, silah satışı Sidewinder füzelerinin yanı sıra, 60 adet havadan karaya kısa menzilli “AGM-84L-1 Harpoon Block II” füzesi ile “İzleme Radar Programı” ve bağlantılı donanımları için lojistik destek hizmetlerini içeriyor.

ABD’li Raytheon şirketince üretilen Sidewinder füzeleri, havadan havaya ve yüzeyden havaya kızıl ötesi takip yapabilen dünyanın en gelişmiş kısa menzilli füzesi olarak biliniyor.

SIDEWINDER FÜZESİ TSK ENVANTERİNDE DE VAR

Türk Silahlı Kuvvetlerininin (TSK) envanterinde de olan ABD üretimi Sidewinder kısa menzilli hava önleme füzesi, tedarikte ABD’nin sıkıntı çıkarması ve birim maliyetinin yüksek olması nedeniyle yerli ve milli daha iyi versiyonu ile değiştiriliyor. TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi, bu yıl envantere girecek.


KAYNAK: AA

Ramazan Yıldız
Haber7.com – Haber Şefi

Haber 7 - Ramazan Yıldız

Kaynak : haber7

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>  Haberler ve güncel gelişmeler, gündemden ekonomiye son dakika haberler Türkiye'nin en çok takip edilen flaş haber sitesi Reklamekibi.com'da.
>>>Sana Uygun iş İlanları İncele Aradığın İşi Kısa Sürede Bul. İstanbul İş İlanları Kamu Haber Burada. Aşçı, Garson, Sekreter, Muhasebe, Şoför İş İlanları Burada. Aradığın İşi web sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu