1
abdurrahman uzun

Van Erciş'teki Kırgız Köyünde Düğüne Misafir OldukVan Erciş’teki Kırgız Köyünde Düğüne Misafir Olduk

Van Yemek ve Mutfak Kültürünü gönüllü olarak tanıtan Mavi Fularlılarla birlikte Van’ın Erciş ilçesinde yaşayan Kırgızların düğününe misafir olduk…

Ulupamir Köyü

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız Türkleri, asırlardır yaşattıkları geleneklerini Türkiye’de de sürdürüyor.

Afganistan’ın Pamir Yaylası’ndan 1982 yılında Türkiye’ye göç eden Kırgızlar, Erciş ilçesinde kendileri için oluşturulan Ulupamir köyünde 40 yılı aşkın süreden bu yana yaşam mücadelesi veriyor.

Uzun yıllar yaşadıkları topraklardan ayrılarak yeni bir vatan ve yeni bir köyde hayatlarına devam eden Kırgızlar, her yıl düzenledikleri festivalle de asırlardır süren geleneklerini yaşatmaya çalışıyor.

Özellikle 2003 yılından bu yana Kırgızistan’da milli spor olarak kabul edilen “Buzkaşı” (Kökbörü) oyununu köylerinde yaşatmaya çalışan Kırgızlar, resmi günlerde ve düğün törenlerinde oynadıkları buzkaşı ile binicilikteki maharetlerini de gözler önüne seriyor.

Bozkır yaşantısını temsil eden oyunda iki takıma ayrılan biniciler, yerdeki oğlak postunu kapmanın mücadelesini veriyor. Tozla kaplı alanda çekişmeli geçen ve post parçalanıncaya kadar devam eden iki takım arasındaki mücadele renkli görüntülere sahne olurken, izleyenlere de keyifli dakikalar yaşatıyor.

Buzkaşı oyunu ile renklendirdikleri düğünlerini de yine asırlardır devam eden geleneklerine göre yapan Ulupamirliler, yöresel kıyafetleri ve Kırgız ezgileri eşliğinde gönüllerince eğleniyor.

Davetlilere ikram edilmek üzere hazırlanan düğün yemeğinin yanı sıra köyün aksakallıları için de koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanların kellesini pişiren Kırgızlar, 40 yılı aşkın süredir Türkiye’de ve Van’da bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getiriyor.

Video: Ömer Doğan
Müzik: Yollar Delisi

#vanerciş #ulupamir #kırgız

Kaynak abdurrahman uzun

5 Yorum

  1. Atlarına otaklarına sahip çıkıp Anadolu'dan da çok etkilenmeyerek, Van gibi Kürt kültürünün hakim olduğu bir yerde kendi kültürlerine bu denli sahip çıkıp, izole yaşamaları, bir o kadar güzel bir o kadar da kötü geldi. Kültür muhafazasında mutlaka çağ ve çağın getirilerinin entegrasyonu ve takibi her millet için çok kıymetli. Neye elimizi uzatırsak bozuluyor umarım mutlu olmaya devam ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu