1
Gündem

çok önemli – Haber 23

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Burası Çok Önemli!-Enerjiden Ekonomiye Tam Bağımsız Türkiye” kitabının yayına çıkmasına çok az bir süre kaldı. Pekçoğu kitabın içeriğini merak ederken önemli detaylar ortaya çıktı. 

Sabah gazetesinde yer alan habere göre kitapta, ‘ortaya eklenilen ekonomi politikalarıyla bundan sonra köprünün geçildiği’ savunulurken, ‘çok yakın bir gelecekte Türkiye’nin şahıs başı milli gelir, cari denge, istihdam ve üretim manasında dünyanın en ilerlemiş ülkelerinden biri olma sürecinin başlayacağı’ dile getiriliyor.

Albayrak’ın 288 sayfalık iki bölümden meydana gelen kitabının ilk bölümü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ikinci bölümü ise Hazine ve Maliye Bakanlığı dönemlerinden oluşuyor.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı da olan Albayrak, ‘hizmetleri yaşama geçirmesine vesile bulunduğu için’ Erdoğan’a teşekkür ediyor.

Kitapta; cari dengede en büyük yükü senelik ortalama 50 milyar dolar dışalım. rakamıyla enerjinin oluşturduğunu dile getiren Albayrak, “Enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmayan ülkelerin ekonomide tam bağımsızlıktan bahsetmesi olası değildir.

Bırakın dışalımın ikamesini, Türkiye 2030’dan önce gaz ihraç eden ülkelerin arasına girecek. Sadece enerji ve maden sahasındaki dışalımımız derli toplu ve sürdürülebilir olarak azaltıldığı takdirde ülkenin süreğen cari açık meselesini kalıcı olarak ortadan kaldırabileceğiz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu