1
Gündem

yaptırım – Haber 23

Ukrayna’ya girmesinin sonrası arka arkaya yaptırımlarla karşılaşan Rusya, son olarak ABD Başkanı Biden yönünden bütün enerji, petrol ve gaz ithalatını yasakladıklarını duyurdu. Putin ise ülkesinden birtakım ürün ve ham maddelerin ihracatının ve ithalatını yasaklanması talimatını verdiği öğrenildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesinden birtakım ürün ve ham maddelerin ihracatının ve ithalatın yasaklanması kararını verdi.

Ukrayna işgalinin 13. günü devam eder iken başta Batı dünyası olmak üzere ülkelerden ve şirketlerden arka arkaya yaptırım kararları gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD Başkanı Biden, Rusya’dan bütün enerji, petrol ve gaz dışalım.ını yasakladıklarını duyurdu.

PUTİN’DEN AMBARGO KARARLARINA MİSİLLEMEYapılan ambargolara karşılık olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinden birtakım ürün ve ham maddelerin ihracatının ve İTHALATININ yasaklanması talimatını verdi.

BAZI ÜRÜNLER VE HAMMADDELERE İHRACAT YASAĞI
Putin’in, Rus sanayisinin kesintisiz şekilde çalışmaya devam etmesi amacıyla birtakım kısıtlamaların yer aldığı kararname, ülkenin meşru bilgi sisteminde yayımlandı. Bazı ürün ve ham madde ticaretine yönelik kısıtlamaları sahibi olan kararnamede, “Hükümet yönünden belirlenecek ürün ve hammaddelerin dışalım. ve ihracatına yönelik ekonomik tedbirler alınacaktır.” ifadesine yer verildi.

Kararnameyle, Rus hükümetine söz hususu yasaklardan etkilenecek ülkelerin listesini hazırlama talimatı da verildi.

Biden, Rusya’ya yapılan yaptırımların ABD’de de petrol fiyatlarını artıracağını belirterek, “Putin Ukrayna sınırına asker yığmaya başladığından bu yana ABD’de petrol fiyatları ortalama 75 sent arttı ve daha da artıyor. Bunun ülke içersinde en az şekilde azalması amacıyla her şeyi yapacağım.” şeklinde konuştu.

Bu konuşmadan kısa vakit sonra İngiltere de Rus petrolünün 2022 sonuna kadar kademeli olarak dışalım.ının durdurulacağı açıkladı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu