1
abdçinfinancial timesKripto ParaKripto Para HabermadencilikÖne ÇıkanlarRusya

Rusya, Çin’den En Fazla Madencilik Makinesi Alan Ülke Oldu

Uluslararası İngiliz gazete Financial Times‘ın yaptığı araştırmaya göre, Rusya, ABD, Çin gibi ülkelerin de yer aldığı madencilik sektöründe, Rusya öne çıkanlar arasında yer alıyor. Yakın zamana kadar, Çin bu sektörde önemli bir yere sahipti ama Çin’in kripto madenciliği sektöründeki baskıları sebebiyle, madencilik şirketleri rotasını farklı ülkelere çevirdi. Rusya, Çin’den madencilik makinesi alan ülkeler arasında lider konumda.

Rusya, Madencilik Sektöründeki Yerini Koruyor

Financial Times tarafından derlenen verilere göre, dünyanın en büyük kripto madenciliği işletmelerinin 14’ü, Pekin hükümetindeki baskılar nedeniyle 2 milyondan fazla madencilik makinesini ülkeden çıkarmak zorunda kaldı. Burada 430.000’den fazla madencilik ekipmanının yaklaşık 205.000’inin Rusya’ya gittiği söyleniyor.

Rus madencilik firması Bitriver da Çin‘den 200.000 makine satın aldı. Diğer yandan Moskova merkezli Bit Cluster da 5.000 makineyi daha filosuna ekledi.

Rusya’yı takip eden ülkeler ise Kazakistan ve ABD. FT’nin istatistiklerine göre, Çin’den ülkeye 87.849 makine gitti. Bunların 80.000’i Bitfufu’nun çiftliklerinde kendine yer buldu. 7.849 adedi ise BIT Mining tarafından alındı.

Yayınlanan verilere göre, Kuzey Amerika’daki en büyük 10 kripto çiftliğinden 8’inin, Çin madencilik düzenlemerinden bu yana barındırdıkları madencilik cihazlarının sayısını artırdı. ABD de çinden 87.200 makine aldı. Bu haliyle Kazakistan’ın hemen arkasında. Diğer bir ülke ise 35.400 madencilik teçhizatı alan Kanada oldu. Son olarak, Paraguay ve Venezuela da Çin’den sırasıyla 15.500 ve 7.000 makine aldı.

Çin’deki bu tasfiyeler, madencilikte popüler olan Antminer S19 gibi madencilik ekipmanlarının fiyatını da düşürdü. Financial Times’a göre, modelin değeri mayıs ayından temmuza kadar neredeyse yüzde 42 geriledi.

S19’un üreticisi olan Bitmain, haziran ayında, piyasa baskısı nedeniyle satışlarını askıya aldığını duyurmuştu.


Kaynak:.btchaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu