1
Avrupa Birliği KonseyiKripto ParaKripto Para Haber

Avrupa Birliği Konseyi, İki Kripto Teklifi Üzerinde Çalışıyor

Avrupa Birliği Konseyi, tüketicinin korunmasına ve siber tehditlerin azaltılmasına odaklanan kripto varlıkları için düzenleyici çerçeveler oluşturmayı amaçlayan, iki teklif üzerinde çalışıyor.

Avrupa Birliği Kripto Teklifleri ile Ortak Kurallar Oluşturmak İstiyor

Avrupa Birliği Konseyi; söz konusu dijital finans paketinin parçası olan “Kripto Varlıklardaki Piyasalara İlişkin Yönetmelik (MiCA)” ve “Dijital Operasyonel Esneklik Yasası (DORA)” teklifleri üzerinde ilerliyor.

Amaç, standartların ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği parçalı bir yaklaşımın oluşmasına izin vermek yerine, üye ülkeler genelinde yatırımcı korumasıyla yeniliği teşvik etmek için Avrupa Birliği‘nde kripto için ortak kurallar oluşturmak.

Kripto Varlıklardaki Piyasalara İlişkin Yönetmelik (MiCA); devredilebilir kripto varlıkları ile ilgili ihraç ve hizmetler için bir çerçeve oluşturur. Esas olarak firmaları herhangi bir prospektüsle sunulan teknik incelemeler aracılığıyla faaliyetlerinde şeffaf olmaya çağırır. Bunun yanında pazarlamanın “adil” ve reklam olarak “açıkça tanımlanabilir” olmasını zorunlu kılar. Teklif ayrıca, düzenlemelerin teknolojinin kendisine değil, gerçek veya tüzel kişilere uygulanacağı açık olarak belirtilmiş.

Dijital Operasyonel Esneklik Yasası (DORA) ise; bilgi ve iletişim teknolojisi risk yönetimi yönergeleri oluşturur. Siber riskleri önlemek için bu sistemlerin test edilmesini zorunlu kılmanın yanı sıra, herhangi bir olay için tek tip bir raporlama çerçevesi oluşturur. Ayrıca, Avrupa düzenleyicilerine, bir firmanın bilgi veya iletişim teknolojisi için kullanılan üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları kullanımına daha yakından bakma yetkisi verir. 

Avrupa Birliği Konseyi, teklifler konusunda Parlamento ile müzakerelere girecek. Geçici bir anlaşmaya vardıklarında her iki kurum da düzenlemeleri resmen kabul edecek. 


Kaynak:.btchaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu