1
Dünya

İngiltere, Hamas’ı terör örgütü ilan edecek

İngiltere’nin, Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) siyasi kanadını da askeri kanadı gibi terör örgütü olarak ilan etmeye hazırlandığı ifade edildi.

Washington’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel, artık hareketin siyasi ve askeri kanatları arasında ayrım yapmayacaklarını kaydetti. Patel, yasanın önümüzdeki hafta parlamentoya sunulacağını aktardı.

  • Patel’in açıklamalarına göre; Hamas destekçileri, “terör yasası” kapsamında 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.
  • Hamas’a destek anlamına gelecek kıyafetler giyen, Hamas için toplantı ve organizasyon düzenleyen, Hamas’ın bayrak veya logosunu paylaşan kişiler yasayı ihlal etmiş sayılacak.

“Hamas temelde ve şiddetli bir şekilde antisemitik” diyen Patel, bu kararın Yahudi cemaatini korumak için hayati bir adım olduğunu söyledi.

İngiltere, Hamas’ın askeri kolu olan İzzeddin el-Kassam Tugayları’nı, 2001 yılından bu yana terör örgütü olarak kabul ediyor.

İSRAİL GELİŞMEYİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Hamas’ı “masum İsraillileri hedef alan ve İsrail’in yok edilmesini isteyen radikal bir İslami grup” olarak nitelendirdi. Bennett, “İngiltere’nin Hamas’ı tamamen terör örgütü ilan etme niyetini memnuniyetle karşılıyorum – çünkü tam olarak böyle” dedi.

KAYNAK: HABER7
Kaynak: Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu