1
Kripto Para Haberleri

El Salvador Bankaları Bitcoin’i Tehlike Olarak Görmüyorlar

18 Kasım’da El Salvador’da LaBitConf 2021’de düzenlenen “Bitcoin’in Ticari Bankalar Üzerindeki Etkisi” konulu bir panelde, bölgedeki bankacılık yöneticilerinin Bitcoin’i bir tehlike olarak görmedikleri ve bir arada var olabileceklerini hissettikleri ortaya çıktı.

LaBitConf’un dokuzuncu baskısında, El Salvador’daki bankalar için dijital ödeme işlemcisi olan red SERFINSA’nın CEO’su Leandro Guini, her iki tarafın da faydaları olduğunu söyledi.

“Hem bankacılıkta hem de Bitcoin’de her iki tarafta da avantajlar olduğunu anlamalısınız.” dedi.

Guini, Bitcoin’in El Salvador’da kabul edilmesini bu açıdan “benzersiz bir fırsat” olarak nitelendirdi. Ek olarak yönetici, SERFINSA’nın yasal gerekliliklere uydukları sürece Chivo veya başka herhangi bir Bitcoin cüzdanı kullanan firmalar ve bireyler arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için altyapısını sağlamaya istekli olduğunu söyledi.

Guini şöyle devam etti:

“Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi yıkıcı teknolojileri geleneksel sistemlere uyarlayan bizler en önemli zorluk, yeni bir dünya ile halihazırda var olan bir dünya arasında köprüler kuruyoruz ve onun güçlü yönlerine sahipsiniz.”

Kripto Paralara Dair Eğitim ve Altyapı Çok Önemli

Konferansta tartışılan diğer katılımcılar, Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası’ndan (BCIE) Luis Rodrguez, DaviPlata’dan Carlos Rugeve Açık Banka Projesi’nden Francisco Montenegro idi.

Rodrguez, Bitcoin’in Orta Amerika ülkesinde tanıtılmasının çok fazla öğrenmeyle sonuçlandığını söyledi. Her şeyin somut adımlar atmaktan ibaret olduğunu ve bu adımlardan birinin Bitcoin Yasası gibi net bir düzenlemeyle ilgili olduğunu söyledi.

“Bizim için geleceğe bakmamıza izin veren bir girişim ve bölge ülkelerinde El Salvador’da olanlara biraz ilgi var.” 

Tüm katılımcılar Bitcoin’in kabulünün iyi bir gelişme olduğu konusunda hemfikir olsalar da, iki kritik faktörün ele alınması gerektiğini düşünüyorlar: Kripto para birimlerinin nasıl çalıştığına dair eğitim ve teknik altyapının kurulması.

Bu bağlamda, Açık Banka Projesi’nden Francisco Montenegro, bankaların halihazırda mevcut olan çözümleri benimsemeleri gerekmediğini, bunun yerine yenilerini yaratmak yerine eğitim kazanımı açısından öğrenme eğrisini düzleştirmeleri gerektiğini söyledi.

Karadağ, altyapının saklama hizmetlerini ve kara para aklamayı önlemek için her ülkenin hükümetleri tarafından tasarlanan düzenleyici bir çerçeve olan AML’yi (Kara Para Aklamayı Önleme) içermesi gerektiğini düşünüyor.
Kaynak: paranfil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu